• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sahte UNESCO ödülüne 283 bin TL harcanmış

Sahte UNESCO ödülüne 283 bin TL harcanmış
0 0

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) ödül almadığı halde UNESCO'dan ödül aldığını açıklayan Bursa'daki Osmangazi Belediyesi Başkanı AKP'li Mustafa Dündar’ın imza attığı skandal Sayıştay raporuna da yansıdı.

9 Aralık 2021 Perşembe 10:39

Belediye hesap ve işlemlerini inceleyen Sayıştay denetçileri hazırladıkları raporda, “Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi için ulusal bir enstitü tarafından verilen İdeal Kent Ödülünün, UNESCO Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan genel merkezinde düzenlenen bir törenle Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a verildiği görülmüştür. Törene katılım için, Belediye Başkanı Mustafa Dündar, üç yardımcısı ve özel kalem müdürü görevlendirilmiş ve törene katılan bu beş kişi için toplam 19 bin 302 TL de harcırah ödemesi yapılmıştır. Anılan enstitünün web sayfasına bakıldığında Çankaya/Ankara merkezli olduğu görülmektedir. Enstitünün seçici kurulu, 7 öğretim elemanından oluşmakta olup altısı Türk, bir tanesi de yabancıdır. Enstitünün, UNESCO ile herhangi bir bağı tespit edilememiştir. İdeal Kent Ödül töreninin niçin UNESCO’nun Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan genel merkezinde düzenlendiği anlaşılamamıştır. Söz konusu tören Türkiye'de düzenlenmiş olsa idi belediye bütçesinden daha az ödeme yapılmış olacaktı” ifadelerine yer verdi.

 

Sayıştay denetçileri çakma ödül skandalına ilişkin şaşkınlarını şu şekilde ifade etti: “Ulusal enstitü tarafından verilen ödül UNESCO tarafından verilmiş imajı oluşturulmaya çalışılmıştır. Ödül töreninin niçin UNESCO’nun Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan genel merkezinde düzenlendiği anlaşılamamıştır.”

 

Osmangazi Belediyesi UNESCO ödülünün tanıtımı için bir de Ankara’da reklam panosu kiralayarak reklam verdi. Sayıştay raporunda bu duruma ilişkin de “Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi için ulusal bir Enstitü tarafından verilen İdeal Kent Ödülünün reklamı amacıyla Ankara ilinde 100 adet bilboard, 30 adet raket ve 10 adet megalight kiralama hizmeti alındığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde bunun için de 14 Şubat 2020 tarihinde 70 bin 800 TL ödendiği görülmüştür” denildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha