• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Salda’da ‘millet bahçesi’ denilen alanı şirket işletiyormuş

Salda’da ‘millet bahçesi’ denilen alanı şirket işletiyormuş
0 0

Salda Gölü’nün kıyısında 'millet bahçesi' olarak duyurulan alanın işletmesinin Subartu isimli şirkete verildiği ortaya çıktı. Alana girişte turnike konulduğu ve ücret alındığı görüldü.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 10:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla geçen yıl 5 Haziran Çevre Günü’nde açılması beklenen Salda Gölü’ndeki ‘millet bahçesi’nin yapıldığı alana ücret karşılığında girildiği ve kişi başı giriş ücretinin 10 TL olduğu görüldü. Girişe, turnike ve bariyerlerin konulması da dikkat çekti.

 

Millet bahçesindeki personelin TOKİ’ye bağlı Emlak Yönetim amblemli kıyafet giymesine karşın bahçeyi özel şirket işletiyor. Girişte ödenen ücretin karşılığında verilen fiş, Gaziantepli Subartu Turizm A.Ş. adına kesiliyor.

 

HALK PLAJIYMIŞ 

 

Fişin üstünde şirketin Salda Gölü için şube açtığı görülüyor. Şirket yetkilisi, buranın işletmesini aldıklarını doğruladı ancak burayı işletmesi için ihale yapılıp yapılmadığı ve yapıldıysa ne kadar bedelle ihalenin alındığına ilişkin soruları kamu makamlarının yanıtlayacağını iletti. Şirket yetkilisi ayrıca buranın ‘millet bahçesi’ statüsünde olmadığını ve ‘halk plajı’ olduğunu söyledi.

 

GELİRLERİ ŞİRKET TOPLUYOR 

 

ANKA Haber Ajansı’na konuşan TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, buranın işletmesini TOKİ’nin çekiliş organizasyonlarını da yapan Subartu şirketi geçtiğimiz yıl verdiklerini ve bu yıl sonuna kadar Subartu’nun orayı işleteceğini söyleyerek, şunları aktardı: “Oradaki tüm harcamalarını kendileri yapıyorlar, gelirleri topluyorlar. Yıl sonu itibariyle de mahsuplaşıp, tüm şeyimizi alıp Emlak Yönetim olarak devam edeceğiz” dedi.

 

‘MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK’ DENMİŞTİ 

 

Karaca, buraya neden ‘millet bahçesi’ denilmediğine ilişkin “O kısmını bilmiyorum. Bana iş bittikten sonra işletme kısmı verildiği için. Orada bir isim değişikliği veya ne değişikliği oldu onu bilmiyorum” dedi.

 

UNESCO’nun Doğal Miras Listesi’ne alınması için başvuru işlemlerinin sürdüğü, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılan ve ayak basılmasının dahi doğal yapısını bozacağı dile getirilen Salda Gölü’ne ‘millet bahçesi’ yapılacağı duyurulmuş ve ihaleye çıkılmıştı.

 

‘HANİ YATIP YUVARLANACAKTIK’ 

 

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a “Hani millet bahçesinde keklerle, çaylarla yatıp yuvarlanacaktık. Şimdi girişinden bile para aldığınız bu projeyi millete nasıl açıklayacaksınız” diye sordu. Göker, Bakan Kurum’un “Koruma alanı içinde değil” açıklamasına da “Bir göl, bir doğa harikası, bir dünya mirası sadece bir bölgesi korunarak tüm göl korunmuş olur mu?” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha