• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

'Salgına rağmen çok ziyaretçimiz var' paylaşımı sonrası gişe memuru hayatını kaybetti

'Salgına rağmen çok ziyaretçimiz var' paylaşımı sonrası gişe memuru hayatını kaybetti
0 0

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle can kayıplarının sayısı 30'a çıkarken, Dolmabahçe Müzesi gişe görevlisi M.K.'nın şüpheli ölümü sonrası müze ziyarete kapatıldı.

23 Mart 2020 Pazartesi 14:14

Koronavirüs salgınının patlak vermesine rağmen, müzenin resmi sayfasından 'Salgına rağmen çok ziyaretçimiz var' paylaşımı yapılmış, virüsün pek çok ülkede ölümcül olduğu gerçeği görmezden gelinerek yapılan paylaşım tepkileri de beraberinde getirmişti.

 

Paylaşımdan günler sonra, müzenin gişe görevlisi şüpheli bir şekilde hayatını kaybedince müze de ziyaretlere kapandı.

 

M.K. hastanede tedavi görürken, kızı da sosyal medya üzerinden, "Dolmabahçe Sarayı neden açık? Babama yazık değil mi? Vebalini kim öder" tepkisini göstermişti.

 

BirGün Gazetesi'nin haberine göre, M.K.'nın hastalanmasından günler önce, müzenin sosyal medya hesabında, Tayvanlı turistlerin ziyaret esnasında çekilen fotoğrafları eşliğinde, “Salgına rağmen tarihi mekânlarımıza çok ziyaretçi var” paylaşımı yapıldı.

 

Her yıl 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiği müze, salgının Türkiye'de patlak vererek can almaya başlamasından sonra bir hafta daha açık kaldı.

 

Bu süre içinde de, gişe çalışanı M.K. hastanalarak hastaneye kaldırıldı ancak yaşamını yitirdi.

 

Habere göre, ölüm nedeni zatürree olarak açıklanan gişe görevlisinin çalışma arkadaşlarına yaşananların kamuoyuna duyurulmaması için baskı yapıldığı iddia edildi. Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı'na bağlı Dolmabahçe Sarayı'nda yaşananlara ilişkin ihmal iddialarında bulunan CHP’li Utku Çakırözer, konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

 

Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istediği önergede, “Milli Saraylar İdaresi’ne bağlı saray, kasır ve müzelerde çalışanlara test yapıldı mı? Ayda 200 bin turistin ziyaret ettiği sarayların dünyada salgının başladığı Ocak ayı başından Mart’ın üçüncü haftasına kadar açık tutulması, çalışanlar ve ziyaretçiler açısından çok büyük bir risktir. Bu duyarsızlığın ve sorumsuzluğun hesabı Milli Saraylar yönetiminden sorulmalı” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha