• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Savcılık, bebeğe 'yanlışlıkla' Covid-19 aşısı yapan sorumlular hakkında 'taksirle yaralama' soruşturması başlattı

Savcılık, bebeğe 'yanlışlıkla' Covid-19 aşısı yapan sorumlular hakkında 'taksirle yaralama' soruşturması başlattı
0 0

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 günlük bebeğe “yanlışlıkla” Covid-19 aşısı yapan sorumlular hakkında, “taksirle yaralamaya sebebiyet verme” suçundan re'sen soruşturma başlatıldığını açıkladı.

24 Eylül 2021 Cuma 14:42

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün, bir bebeğe yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını söylemesi üzerine Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili idari soruşturma başlatmıştı.

 

Suç duyurusunda bulunan ailenin avukatı Dilek Güzel, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de yaşayan ailenin, bebeklerini yenidoğan aşı takvimine göre 30'uncu günde yapılması gereken Hepatit-B aşısı için 1 Temmuz'da Aile Hekimliği birimine götürdüğünü belirtti.

 

Aşıdan iki saat sonra ailenin evine gelinerek "bebeğe Hepatit B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Cov-19 aşısı uygulandığı, çocuğun acil olarak hastaneye götürülmesi" gerektiğinin söylendiğini aktaran Güzel, bebeğin daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine götürüldüğünü aktardı.

 

Bebeğin hastanede bir hafta süreyle takip edildiğini vurgulayan Güzel şu ifadeleri kullandı:

 

"Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha