• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Selçuk Tıp da Hekimlik Andı sansürünü deldi: Yönetim ışıkları kapatıp perdeyi çekti

Selçuk Tıp da Hekimlik Andı sansürünü deldi: Yönetim ışıkları kapatıp perdeyi çekti
0 0

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, yönetimin ‘sansür’ baskılarına rağmen mezuniyet töreninde Hekimlik Andı’nın orijinalini okudu. Bu esnada salonda ışıklar kapatıldı, o da yetmedi perde çekildi.

1 Temmuz 2022 Cuma 16:08

Tören hazırlığında, öğrencilere, kürtaj karşıtı ifadelerin yer aldığı ve ‘cinsel yönelim’ ifadesinin sansürlendiği bir metin verilmişti. Öğrenciler, sansürlü metni okumayı reddedince yönetim tarafından tehdit edilmişti.

 

29 Haziran’da, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri, mezuniyet töreni provası için bir araya gelmişti. Yönetim, öğrencilere, törende okumaları için Hekimlik Andı’nı sansürlü halini vermişti. Metinde kürtaj karşıtı ifadeler yer alırken, cinsel yönelime yönelik sansür uygulandığı görülmüştü. Öğrenciler, orijinal metni okumak istediklerini belirtince dekanlık, “Bunun bir sonucu olacak” diyerek öğrencileri tehdit etmişti.

 

Türk Tabipler Birliği’nin Twitter’dan yayımladığı videoya göre, öğrenciler, mezuniyet töreninde Hekimlik Andı’nın orijinalini yani sansürsüz halini okudu.

 

 

Videoda, öğrenciler sansürlü kısımları okumasın diye salonun ışıklarının kapatıldığı görüldü. Bunun üzerine, mezuniyeti izleyenler telefonlarının ışıklarını açtı. Sahnenin perdesi de erkenden kapatıldı.

 

Benzer baskılar başka üniversitelerde de var

 

Geçen yıl Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi de Hekimlik Andı’nda ‘cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına’ ilişkin bölümü çıkarmış ve bu durum tepkiyle karşılanmıştı.

 

Aynı şekilde bu yıl İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezuniyet töreninde öğrenciler, okul yönetiminin Hekimlik Andı’nda sansürlediği ‘hastanın cinsel yönelimi’ ibaresini bir ağızdan bağırarak delmişti.

 

yemin.jpg

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha