• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sokak röportajında hükümeti eleştiren vatandaş ikinci kez gözaltına alındı

Sokak röportajında hükümeti eleştiren vatandaş ikinci kez gözaltına alındı
0 0

Antalya’da yapılan bir sokak röportajında iktidarı eleştirdiği için evi basılarak gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan İsmail Demirbaş ikinci kez gözaltına alındı.

27 Ekim 2020 Salı 21:35

Antalya’da yapılan bir sokak röportajında iktidarı eleştirdiği için evi basılarak gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan İsmail Demirbaş ikinci kez gözaltına alındı.

 

İsmail Demirtaş, 22 Ekim’de sokak röportajında ülkedeki ekonominin gidişatını ve AKP’yi eleştirmişti. Demirtaş’ın açıklamaları sosyal medyada gündem olunca evi çok sayıda polis tarafından basılmıştı. Demirtaş, adli kontrol ve yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldı. Demirtaş, gözaltı sonrasında yaptığı açıklamada, ülke adına üzüldüğünü ve bildiklerini söylemeye devam edeceğini belirtti.

 

Demirbaş gece saat 02.30’da tekrar gözaltına alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen İsmail Demirbaş’ın halen gözaltında tutulduğu öğrenildi.

 

Röportajı gerçekleştiren Twitter’daki Kendine Muhtar isimli hesapta yer alan paylaşıma göre, “Kanalımıza verdiği bu röportajdan sonra 22 ekim gecesi göz altına alınan vatandaş, 23 ekimde yurt dışı yasağı ve haftada bir imza vermek şartıyla salıverilmişti. Az önce edindiğim bilgiye göre saat 02:30 sularında tekrar göz altına alınmış. “ifadesini kullandı.

 

 

POLİS VAHABİLİKLE SUÇLAMIŞTI

 

22 Ekim’de gözaltına alındıktan sonra Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen İsmail Demirbaş, emniyette kendisine baskı uygulandığını şöyle anlatmıştı: “Benden ifade alan kişi, ‘Sen vahabisin’ diyerek beni suçladı. Yine bana, ‘Birileri seni dolduruşa getiriyor. Birileri sana bunları söylüyor sen de bunları tekrarlıyorsun’ dedi. Benim kendi düşüncelerim olamaz mı? Bu baskılar altında ifade verdim.”

 

Savcılıkta sokak röportajında ifade özgürlüğü kapsamında konuştuğunu belirten Demirbaş, adli kontrol ve yurtdışı yasağıyla serbest bırakılmıştı. Kendisine terörist muamelesi yapıldığını söyleyen Demirbaş şunları söylemişti: “Doğru bildiklerimi söylemeye devam edeceğim. Eleştirmeye devam edeceğim. Beni emniyete davet etselerdi giderdim. Kaçmam, terörist değilim. Ailemin, çevremin korkmasını istiyorlar. Bana terörist muamelesi yaptılar. Türkiye Cumhuriyeti’ni savunduğumuz için bizi korkutmaya çalışıyor. Ben doğruyu söylemeye devam edeceğim.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha