• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tarihi Cağaloğlu Hamamı'ndan Paşabahçe'ye 'ünümden faydalanmak istiyor' davası

Tarihi Cağaloğlu Hamamı'ndan Paşabahçe'ye 'ünümden faydalanmak istiyor' davası
0 0

Cağaloğlu Hamamı, ürettiği mumluğa adını veren Paşabahçe’ye 42 bin liralık tazminat davası açtı. Dilekçede "Davalı şirket, Cağaloğlu Hamamı’nın ününden faydalanmak istemiştir" denildi.

13 Kasım 2019 Çarşamba 15:46

Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre, tarihi Cağaloğlu Hamamı’nın sahibi Faris Çağ Çağdaş, ‘Cağaloğlu Hamamı’ markasını izinsiz kullandığı iddiasıyla Paşabahçe Mağazaları A.Ş.'ye dava açtı. Paşabahçe Mağazaları’nın internette ‘Cağaloğlu Hamamı Mumluk’ adlı cam ürünü 1595 liraya sattığını öne süren Çağdaş, marka hakkının ihlal edildiğini öne sürerek 42 bin liralık tazminat talep etti.

 

İstanbul Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nede açılan davada Çağdaş’ın ‘Cağaloğlu Hamamı’ markalasının sahibi olduğu belirtildi.

 

Çağdaş’ın bir süre önce internet sitelerinde markasının kendisinden izin alınmadan kullanıldığını gördüğünün anlatıldığı dilekçede, “Davalı Paşabahçe Mağazaları AŞ, ‘Cağaloğlu Hamamı Mumluk’ adıyla ve üzerinde Cağaloğlu Hamamı’nın resminin de bulunduğu bir ürünü 1.595 liraya satmıştır. Satılan ürünün yanında Cağaloğlu Hamamı hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Satılan ürünün yanında, ‘Cağaloğlu Hamamı, Sultan 1.Mahmut Dönemi’nde 1740-1741 yıllarında yapılmış, İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından biridir. Mimarı bilinmemekle beraber barok üslupta inşa edilmiştir. Davalı şirket, Cağaloğlu Hamamı’nın ününden faydalanmak istemiştir. Bunu da hem marka adını kullanarak, hem hamamın iç görselini aynen ürünün (cam mumluk) üzerine yerleştirerek, ayrıca bir de tarihçesine değinerek satışa sunmuştur” denildi.

 

'Ürünlere el konulmasını istiyoruz'

 

Faris Çağ Çağdaş’ın avukatları dava dilekçesinde “Her ne kadar internetten satışı durdurulsa da üretimi yapılan bu ürünlerin davalı şirketin elinde olduğundan tekrar satışının yapılması ihtimali vardır. Marka hakkına tecavüzünün engellenmesini ve ürünlere el konulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini istiyoruz. Davalı şirketin Çağdaş’a ait marka hakkına tecavüzü ve bu yolla haksız rekabet teşkil eden eylemleri sebebiyle şimdilik bin lira maddi tazminat, bin lira itibar tazminatı ve 40 bin lira da manevi tazminatın davalı şirketten tahsilini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Paşabahçe: Satıştan kaldırdık

 

Konuyla ilgili Paşabahçe, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “1999’dan bu yana ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’nı müşterilerimizin beğenisine sunmaktayız. Cağaloğlu Hamamı’ndan esinlenerek tasarlanan bir mumluk da bu vizyon ile koleksiyonda yer almıştır. Bu ürüne ilişkin iletilen bildirim sonucunda ürün hukuki süreç tamamlanıncaya kadar satıştan kaldırılmıştır. Hukuki süreç devam etmektedir. Bu süreçte yasal haklarımız sonuna kadar gözetilecektir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha