• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Trafik Kanunu uygulanmamış, ‘değnekçiler’ 108 lira cezayla serbest kalmış

Trafik Kanunu uygulanmamış, ‘değnekçiler’ 108 lira cezayla serbest kalmış
0 0

İstanbul’daki İSPARK otoparklarında yasadışı şekilde para alan ‘değnekçi’lere yalnızca 108 lira para cezası verildiği bildirildi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 18:51

Artan şikayetler ve basının konuyu haberleştirmesinin ardından harekete geçen emniyet, üst üste dört gece İSPARK’larda ve otopark olarak kullanılan boş alanlarda operasyon yapmıştı, çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı.

 

DHA’nın haberine göre gözaltına alınan 91 kişi, Kabahatler Kanunu uyarında 108 lira para cezası kesilerek serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların 54’ünün Bakırköy’den olması dikkat çekti.

 

Avukatlara göre bu kişilere 108 lira para cezası kesmek yerine, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işlem yapılsaydı, ceza çok daha fazla olabilirdi. Kanunun otoparkları kimin işleteceğine dair hükmü içeren 79’uncu maddesi, değnekçilere altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilmesinin önünü açıyor.

 

Avukat Murat Emergen, söz konusu durumu şu sözlerle anlattı: “Sonradan öğrendiğimiz kadarıyla, sanıyorum iyi niyetli olarak veya bir uyarı niteliğinde, sadece ve sadece Kabahatler Kanunu’na göre idari para cezası kesildiğine şahit olduk. İdare ve emniyet birimleri, yetkili makamlar o kadar iyi niyetli davranmış ki aslında yasaya göre açıkça, Karayolları Trafik Kanunu madde 79’a göre suç niteliğinde olan bir eylem için idari para cezası kesmiş. Normal ceza hukuku kurallarına göre de bir eylem nedeniyle sadece bir ceza verilebilir. Eğer idari para cezası uygulanmışsa, hapis cezası uygulanamaz. Hapis cezası uygulanmışsa, idari para cezası uygulanamaz. Dolayısıyla bir eylem nedeniyle iki ceza verilemez.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha