• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye’de her aile haftada 2 ekmeği israf ediyor

Türkiye’de her aile haftada 2 ekmeği israf ediyor
0 0

BM Gıda ve Tarım Örgütü giderek artan soruna dikkat çekmek için 29 Eylül'ü “Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’’ ilan etti. Türkiye'de günlük 6 milyon ekmek israf ediliyor.

16 Ekim 2020 Cuma 18:18

Gıda kaybı ve israfı dünyanın en önemli sorunlarından birisi. Bu konuya dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 29 Eylül’ü “Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’’ ilan etti. Bu sene ilk gerçekleşecek farkındalık günü Türkiye’deki gıda kaybı ve israfının boyutlarını bir kez daha gündeme getirdi. Türkiye’de her ailenin haftada 2 ekmeği israf ettiğini biliyor muydunuz?

 

16 Ekim ise Dünya Gıda Günü. FAO’nun doğum tarihi olan 16 Ekim’de de benzer sorunlara dikkat çekiliyor. Amaç dünya üzerindeki yetersiz beslenen ve aç insanların durumunu gündeme getirmek.

 

Gündelik hayatta tüketilen temel gıdalardan biri olan ekmek, Türkiye’de en çok israf edilen gıda ürünlerinden birisi. Peki, Türkiye’de her gün milyonlarca adet üretilen ekmeğin yüzde kaçı israf oluyor?

 

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) verilerine göre Türkiye’de ekmek israfının boyutları ciddi seviyelere ulaştı. Dünyanın en fazla buğday üreten ve aynı zamanda en fazla ekmek tüketen ülkelerinden birisi olan Türkiye’de, bu tüketimle beraber israf seviyesi yüksek. Türkiye’de her gün yaklaşık 123 milyon ekmek üretiliyor. TMO’ya göre her gün israf edilen ekmek sayısı ise yaklaşık 6 milyon. Buna göre Türkiye’de her gün üretilen ekmeğin yüzde 5’i israf oluyor.

 

GÜNLÜK 6 MİLYON EKMEK İSRAF EDİLİYOR

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de toplam 24 milyon hane bulunuyor. Haftada yaklaşık 42 milyon ekmeğin israf edildiği Türkiye’de hane başı yaklaşık iki ekmek çöpe gidiyor. TMO’ya göre her gün evlerde israf olan ekmek, toplam israfın yüzde 41’ini oluşturuyor. Ana israfın en çok yapıldığı bir başka yer ise fırınlar oldu. TMO’ya göre fırınlarda üretilen ekmeklerin yüzde 38’i israf oluyor. Fırınlarda yaşanan israfın günlük oranı ise yüzde 2.

 

“EKMEKLER SATIŞ AŞAMASINDA İSRAF EDİLİYOR”

 

Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü öncesi “Gıdanı Koru Kampanyası’’nın tanıtım toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, ekmeğin satış aşamasında israf edildiğini söyledi. Bakan Pekdemirli, FAO’nun son araştırmalarında gıdanın satış ve tüketim aşamasında israfın üçte 1 olarak gerçekleştiğini dile getirdi.

 

Gıdanı Koru Kampanyası için FAO gibi kurumlarla sürekli çalışmalar yaptıklarını belirten Pekdemirli şöyle konuştu: “Bu çalışmalardan çıkan sonuçlara baktığımızda şöyle bir tabloyla karşılaşıyoruz: Türkiye çapında, gıda kayıp ve israfı en fazla yaş meyve ve sebzede görülüyor. Bunu hazır yemek ve ekmek takip ediyor. Meyve ve sebzelerde en fazla kayıp, hasat, depolama, işleme, nakliye ve satışta gerçekleşiyor. Hazır yemek sektöründe ise hastaneler, okul yemekhaneleri, oteller, lokantalar, kamu kurum yemekhaneleri gibi toplu tüketim yerlerinde yaşanıyor. Ekmek ise özellikle satış aşamasında israf ediliyor.”

 

İSRAF SOFRAYA ULAŞMADAN BAŞLIYOR

 

FAO’nun “Gıda ve Tarımın Durumu 2019” raporuna göre, dünyada üretilen gıdaların yüzde 14’ü tüketiciye ulaşmadan israf oluyor. FAO, yanlış hasat, altyapı eksiklikleri, salgın hastalıklar ve iklim koşullarının küresel anlamda gıda israfını etkilediğini ve üretilen gıdaların tüketiciye ulaşmadan israf olmasına sebep olduğunu açıkladı. Örgütün yayımladığı rapora göre, küresel anlamda her yıl 1.6 milyar ton hacmindeki gıdanın israf olduğu ortaya çıktı. Raporda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise, israf olan yiyeceklerin üretiminde kullanılan su hacmi, Cenevre Gölü’nün 3 katı büyüklüğünde.

 

GIDA İSRAFI EN FAZLA ORTA VE GÜNEY ASYA BÖLGESİNDE YAPILIYOR

 

FAO’nun raporuna göre, dünyada en fazla gıda israfının olduğu bölgeler Orta ve Güney Asya oldu. Dünyadaki gıda israfının yüzde 21’inin yapıldığı Orta ve Güney Asya bölgesini, yüzde 16 ile Kuzey Amerika ve Avrupa kıtası takip etti. Yiyecek israfının en az yapıldığı ülkeler ise yüzde 6’lık oranı ile Avustralya ve Yeni Zelanda oldu. Aynı zamanda raporda, gelişmekte olan ülkelerde üretim sırasında daha fazla israf yaşanırken, orta ve yüksek gelirli bölgelerde perakende ve tüketici düzeyinde gıda israfının daha yoğun olduğu belirtildi.

 

KAYNAK: KRONOS HABER - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha