• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Üç ayrı cinayetle suçlanan zanlı: Kendimi siyah sancak komutanı zannediyorum, sanki dizilerde yaşananları yaşıyorum

Üç ayrı cinayetle suçlanan zanlı: Kendimi siyah sancak komutanı zannediyorum, sanki dizilerde yaşananları yaşıyorum
0 0

Kayseri’de üç ayrı cinayetten suçlanan, bipolar davranış bozukluğu tedavisi gören ve şizofren olduğunu söyleyen zanlı Orhan G., son cinayetiyle ilgili olarak ilk kez hakim karşısına çıktı.

16 Ekim 2019 Çarşamba 16:55

Kayseri'de üç ayrı cinayetle suçlanan ve emniyette suçunu itiraf eden Orhan G., işlediği cinayetlerden biriyle ilgili açılan davada ilk kez hakim karşısına çıktı. 

 

Kung fu sporcusu olduğu, ayrıca bipolar davranış bozukluğu tedavisi gördüğü belirlenen Orhan G., mahkemede suçlamaları kabul etmedi ve şunları söyledi: 

 

"Kendimi siyah sancak komutanı zannediyorum, üsteğmen olduğumu zannediyorum, kendimi dizilerde yaşanan olayları yaşamış gibi görüyorum.” 

 

2019’da Ufuk Akhan cinayetini işledi

 

Kayseri Emniyet Müdürlüğüne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 9 Ocak'ta Uğurevler Mahallesi’nde öldürülen Ufuk Akhan'ın katil zanlısı olarak Orhan G.'yi gözaltına aldı. 

 

Zeliha Ü.'nün evini basan Orhan G.'nin defalarca zile basması üzerine paniğe kapılan kadının komşuları Ufuk Akhan'dan yardım istediği, fabrika işçisi Ufuk Akhan'ın da tüfeğini alarak aşağıya indiği, Orhan G.'nin cebinden çıkardığı bıçakla Ufuk Akhan'ı 7 yerinden bıçakladığı ortaya çıktı.

 

2014’te Hüseyin Ekemen cinayeti

 

Cinayeti araştıran Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğinde oluşturulan özel ekip, Ufuk Akhan'ın öldürülme şekli ile 2014 yılında Uğurevler Mahallesi’nin aynı sokağında öldürülen Hüseyin Ekemen cinayetini karşılaştırdı. 

 

Hüseyin Ekemen cinayetini 5 yıl boyunca çözmeye çalışan dedektifler, 4 bin 500 kişi ile görüşerek, olay yerinden beyaz bir aracın kaçtığını tespit etmişti.

 

Soruşturmayı derinleştiren Cinayet Büro dedektifleri, Ufuk Akhan'ı bıçaklayarak öldüren Orhan G.'nin babası T.G.'ye ait beyaz bir aracı kullandığını da tespit ederek zanlıyı sorguladı. 

 

Basit yaralama, hırsızlık ve tehdit suçlarından kaydının olduğu, ailesi ve çevresi ile sürekli kavgalı olduğu, üzerinde sürekli bıçak taşıdığı, belirlenen Orhan G., sorgusunda maktul Hüseyin Ekemen'i tanımadığını, adını basından duyduğunu söyledi. 

 

Ekemen ile olay gecesi sokakta otururken karşılaştığını söyleyen Orhan G., sarhoş olan Ekemen’in kendisine bıçak çekerek telefonunu istediğini ifade etti. 

 

Orhan G., bu esnada üzerinde taşıdığı “pusat” diye tabir edilen bıçağı ile Hüseyin Ekemen'i öldürdüğünü ve olay yerinden ayrıldığını itiraf etti.

 

2007'de Şahin Metiner cinayeti 

 

Şüpheli Orhan G.'nin daha eski tarihlerde benzer yöntemle işlenmiş faili meçhul cinayetlerle bağlantısı olabileceği üzerinde duran Cinayet Büro dedektifleri, 16 Şubat 2007 tarihinde Talas ilçesi Yenidoğan Mahallesi Oğulcuklu'da sokakta Şahin Metiner isimli şahsın başından, boğazından ve sırtından bıçaklanarak öldürüldüğünü belirledi. 

 

Zanlı Orhan G., yapılan sorgulamada Şahin Metiner'i de 'kız kardeşi hakkında laf çıkardığı' için bıçakla öldürdüğünü itiraf etti. 

 

Cumhuriyet savcısı refakatinde Orhan G.'ye yer gösterme işlemi yapıldı ve verdiği ifadelerle olayın birebir örtüştüğü belirlendi. 

 

Gözaltına alınan Orhan G., işlemlerinin ardından çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.

 

“Ağır derecede şizofren hastasıyım, ilaç almadığımdan çoşmuştum” 

 

İlk kez çıktığı Ufuk Akhan cinayeti davasında Orhan G., geçtiğimiz günlerde Şahin Metiner cinayeti nedeniyle çıktığı 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde söylediklerini tekrarladı: 

 

"Kendimi siyah sancak komutanı zannediyorum, üsteğmen olduğumu zannediyorum, kendimi dizilerde yaşanan olayları yaşamış gibi görüyorum. 

 

O zaman ilaç almadığım için coşmuştum, polisler beni gaza getirdi okumadan imzaladım. Ekemen’i ben öldürmedim."

 

"Müvekkilim ileri derecede şizofren hastası"

 

Sanığın avukatı ise müvekkilinin ileri derecede şizofren hastası olduğunu, iki üç yıldır ilaçlarını kullanmadığını, suçunu ikrar ettiği ifadeleri kabul etmediklerini, sanığın bu cinayeti işlemediğini söyledi.

 

Ceza ehliyeti tam 

 

Son işlenen Ufuk Akhan cinayetinde sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair beklenen Adli Tıp Kurumu raporunun geldiği, sanığın ceza ehliyetinin tam olduğu ortaya çıktı. 

 

Ayrıca Ufuk Akhan cinayeti ile ilgili iddianamenin halen savcılık tarafından hazırlandığı öğrenildi.

 

Mahkeme heyeti, gelmeyen tanıkların diğer celse dinlenilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı aralık ayına erteledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha