• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ukraynalı modelin ifadesi: Güvenlik bize saldırdı, arkadaşıma ‘Pis Arap’ dedi

Ukraynalı modelin ifadesi: Güvenlik bize saldırdı, arkadaşıma ‘Pis Arap’ dedi
0 0

Çeşme başsavcılığı, İstanbul’da bulunan Daria Kyryliuk ve Baran Güneş’in müşteki-şüpheli sıfatıyla ifade vermesi için Bakırköy başsavcılığı’na talimat yazısı gönderdi.

6 Ağustos 2020 Perşembe 13:06

İzmir’in Çeşme ilçesinde eğlence mekanında dövüldüğünü öne süren Ukraynalı model Daria Kyryliuk ve erkek arkadaşı Baran Güneş savcılıkta verdikleri ifadede, mekanın güvenliklerinin kendilerine saldırdığını, arkadaşları Mansoor’a “Pis Arap” diye laf atıldığını iddia etti. Kyryliuk, güvenlikten yumruk yedikten sonra arabaya geçtiğini, ancak güvenliğin kapıyı açıp bir yumruk daha attığını iddia etti.

 

Kyryliuk ve Güneş dün öğleden sonra Bakırköy Adalet Sarayı’na gelerek Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla, Çeşme’deki savcıya ifade verdi. 

 

Doğumgünü kutlaması

 

Kyryliuk tercüman aracılığıyla verdiği ifadesinde 31 Temmuz’da iki ayrı turist grubuyla Çeşme’de bulunan Momo Beach’e saat 16:30 sıralarında erkek arkadaşı Baran Güneş ve dört turistle birlikte arkadaşları Mehmet Korutürk’ün doğum gününü kutlamak için gittiklerini ifade etti.

 

Korutürk’ün plajdan arkadaşlarıyla birlikte ayrıldığını, kendilerinin de onlardan sonra saat 22:30 civarında eğlence mekanında ayrıldıklarını dile getirdi. 

 

Kyryliuk, ifadesinde olay anını şöyle anlattı: “Biz arabamızı beklerken mekanın güvenliği ile arkadaşımız Mansoor arasında tartışma oldu. Güvenliğin, Mansoor’a bir yumruk vurduğunu gördüm. Baran da güvenlik görevlisiyle Mansoor’u ayırmaya çalıştı. Bir dakika gibi kısa bir süre sonra bir anda on kişiye yakın güvenlik görevlisi hemen oraya geldi. Ben arabamızın bulunduğu yere yürüyordum o sırada Baran’ın o kalabalığın içinde kaldığını görünce ben de hemen geriye döndüm. ‘Baran’a vurmayın’ dedim. Oraya gittiğimde 50 veya 60 yaşlarında olan saçları dökülmüş esmer bir kişi ne olduğunu anlamadan benim yüzüme yumruk attı. Ben düştüm ve baygınlık geçirdim. Bundan sonrasında hatırladığım şey Baran’ın aracında kendimi bulmam oldu”

 

‘Tekrar yumruk attı’

 

Arabanın arka koltuğunda kendine geldiğini ifade eden Kyryliuk şöyle devam etti: “Bana vuran şahıs aracın ön kapısını açarak arkada oturan bana tekrar yumruk attı ve oradan uzaklaştı. Ben arabaya bindiğimde sadece Baran’ı hatırlıyorum arabada olan diğer kişileri hatırlamıyorum. Eve dönerken arabada yüzüme baktığımda yüzümün kan içinde olduğunu, gözümün balon gibi olduğunu ve bu yüzden kariyerimin biteceğini düşünerek dehşet yaşayıp panik oldum. Eve gittiğimizde panik halim devam etti. Baran, Mehmet Korutürk ve Mansoor beni sakinleştirmeye çalışıyordu. Daha sonra hastaneye gitmeye karar verdik, sonrasında İngiliz ve Amerikan polisine gittik. Beni darp eden şahıs İranlı kadını da darp etti”

 

Olaydan sonra kendisiyle ilgilenildiğini de ifade eden Kyryliuk, “Benimle en başından beri son derece özverili bir şekilde ilgilenen Türk hükümetine, Türkiye Cumhuriyeti bakanlarına resmi mercilere teşekkür ediyorum. Teşhis ettiğim şahıslardan şikayetçiyim, cezalandırılmalarını istiyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

 

‘Pis Arap’ iddiası

 

Baran Güneş, doğum günü partisi kutlamak için Momo Beach tesisine gittiğini, tesis içinde bir tartışma yaşanmadığını, tesisten ayrıldıkları sırada kırmızı bir araç içerisinden arkadaşı Mansoor’a “Pis Arap” diye laf atıldığını öne sürdü.

 

Arkadaşı Mansoor’un sürücüyle tartıştığı anda olayı ayırmak için müdahale ettiğini ifade eden Güneş, şöyle konuştu  “Sonrasında güvenlik görevlilerinden beyaz saçlı, yaklaşık 50 ila 60 yaşlarında, çok gür saçı olmayan, vücudu kuvvetli ama boyu olmayan esmer olan ve olay günü Diara’ya vuran kişi, kırmızı araç içerisindeki şahsı arabaya geri soktu. Ardından yanımıza gelerek Mansoor’la arasında bir tartışma yaşadı. Güvenlik görevlisi Mansoor’a çok sert bir şekilde tokat atınca, Mansoor da kendisine yumruk attı. Bunu gören diğer görevliler de Mansoor’a saldırdı.”

 

‘Rahat bırakın’ diye bağırdı

 

Mansoor’un yaklaşık iki dakika kadar dayak yediğini, kendisinin kavgayı ayırmaya çalıştığını iddia eden Güneş şöyle devam etti: “Kalabalığa ‘Öldü herif ambulans çağırın’ şeklinde bağırdım. Kimse ambulans çağırmayınca Mansoor’u sırtıma alıp taşıdım, Mansoor bir süre sonra ayılınca güvenlik görevlileri tekrar saldırdılar. Bu sefer bu şahıslar bana da vurmaya başladılar. Ben Mansoor’u korurken kız arkadaşım Daria ağlayarak ‘Erkek arkadaşımı rahat bırakın’ şeklinde bağırmaya başladı. Yukarıda tarif ettiğim şahsın da Daria’nın yüzüne yumruk attığını gördüm, ben de o şahsı daha fazla zarar vermemesi için Daria’nın yanından alıp yere attım. Herhangi bir darp uygulamadım.”  

 

Baran Güneş, kız arkadaşı Kyryliuk ile birlikte arabaya binmeye çalışırken bile güvenlik görevlilerin kendilerine saldırdığını, şoförün gaza basınca kendilerini bırakmak zorunda kaldıklarını belirtti.

 

Arabanın kanlar içinde kaldığını ifade eden Güneş, Kyryliuk’un da kendisini aynada görünce panik yaşadığını kaydetti. 

 

‘Sinir krizi geçirdi’

 

Kyryliuk’un sürekli telefonuna bakarak yüzünü görünce sinir krizi geçirdiğini belirten Güneş şunları söyledi: “Biz Daria’yı evin içine sokmak istedik fakat kendisi panik atak geçiriyordu, kendisini zapt edemedik. Daria ile önce Mehmet Korutürk, sonrasında ben ve Mansoor konuşmaya çalıştık ama sakinleşemedi. Sonrasında Daria bir kenara oturdu, hiç kimsenin kendisine yaklaşmasını istemedi. Hatta sonrasında yan bahçeye gitti, polise haber verdiler. Daria’nın o gün sosyal medyadan paylaştığını kanlı fotoğrafı da sakinleşince ben çektim. Daria sakinleşince elini tuttum ve ambulansa gideceğimizi söyledim. Ardından polisler de ambulansı takip etti, sonrasında şikayetçi olduk. Oradaki kameralara bakılabilirse ne kadar kötü halde olduğumuzu görebilirler.”

 

Kyryliuk’un ve Güneş’in avukatı Hüseyin Sami Oyman da söz alarak, “Müvekkillerimin bahsettiği şahısların cezalandırılmasını istiyoruz. O gün dört turist daha söz konusu şahıslar tarafından darp edilmiştir. Mansoor’un darp edildiğine dair fotoğraflar da vardır” dedi. 

 

Kyryliuk’un mekanın güvenlik görevlilerinin saldırısına uğradığını söyleyip paylaştığı fotoğrafları olay olmuş, Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da konuyla ilgili “Cuma gecesi Çeşme’de yaşanan, turizm bölgesinde asla olmaması gereken ve özellikle de bir kadına yönelik yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum. Bu kabul edilemez magandalığın kimsenin yanına kar kalmayacağını hep birlikte göreceğiz” demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha