• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Uzmanlardan omicron uyarısı: Türkiye’de düzenli virüs takibi yapılmıyor

Uzmanlardan omicron uyarısı: Türkiye’de düzenli virüs takibi yapılmıyor
0 0

Yeni varyantlar hakkında uyarılar yapan uzmanlar, Türkiye’nin Covid-19’un genetik takibinde Afrika ülkeleri kadar olamadığı görüşünde.

4 Aralık 2021 Cumartesi 11:05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre Türkiye'de omicron varyantı henüz görülmedi. Uzmanlar ise virüsün bulunamamış olabileceğini belirtiyor çünkü pandeminin başından beri Türkiye’de Covid-19, düzenli genom dizilimiyle takip edilmiyor. 100 bin pozitif vakanın, beşinde virüsün genom dizilimi yapılıyor.

 

TTB Pandemi Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Oğuz Kılınç Diken'e yaptığı açıklamada, düzenli olarak virüsün genom dizilimini yapan ülkelerin varyantları erken saptayabildiğini söyledi.

 

Tüm verilerde olduğu gibi bu konuda da sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Kılınç, şunları söyledi: “Türkiye’de pandeminin başından beri düzenli genom dizilimi ile virüs takibi yapılmıyor maalesef. Ülkemizde tüm verilerde olduğu gibi burada da sıkıntımız var. Yüz bin pozitif vakanın, beşinde genom dizilimi yapılabiliyor. Bu da düzenli ve sistematik bir tarama değil. Bazı üniversitelerin konuya gönül vermiş laboratuvar ve başındaki öğretim üyeleri tarafından yapılabiliyor. Dolasıyla, bir şey aramıyorsanız bulmanız mümkün değil. Ülkemizde omicron ya da başka bir varyantın olup olmadığını söylemek olası değil.”

 

Genom dizilimiyle taramanın sistematik olarak yapılması gerektiğini belirten Kılınç, “Egemen suşun dışında bir durum var mı bakmak gerekiyor” dedi.

 

Dr. Tomris Cesuroğlu da Türkiye’nin genom dizilimi ile virüs takibi yapmaması için hiçbir sebep bulunmadığını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha