• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Vakaların yarısı 30 yaş altında; aşı sayesinde yoğun bakım yükü geçen yıla göre daha hafif

Vakaların yarısı 30 yaş altında; aşı sayesinde yoğun bakım yükü geçen yıla göre daha hafif
0 0

Uzmanlar, Koronavirüs vaka sayısının fazla olmasına karşın yoğun bakımların geçen yılın bu dönemine kıyasla rahat olduğuna dikkat çekiyor ve bunu da artan aşı oranına bağlıyor. Öte yandan vaka yükünün yüzde 50’si 30 yaş altında bulunuyor.

21 Ekim 2021 Perşembe 11:12

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; toplantılarda uzmanlar, aşılanma hızında artışın sağlanmasıyla koronavirüsün mevsimsel bir salgına dönüşebileceği görüşünü dile getiriyor.

 

Yapılan değerlendirmelerde, “Şu an, aşının etkisi sayesinde yol alıyoruz. Vakamız çok ama bu vakaların büyük çoğunluğu yatan hastaya ya da yoğun bakım hastasına dönüşmüyor. Aşının olumlu etkisini her anlamda yaşıyoruz” deniliyor.

 

Yoğun bakımdakilerin tablosunda ise bir değişiklik görünmüyor. Halen yoğun bakım hastalarının yüzde 85’i hiç aşı olmamış veya tek doz aşı yaptıranlardan oluşuyor.

 

Yoğun bakımda yatanlar arasında iki doz BioNTech olan hasta bulunmuyor. Üç kez Sinovac aşısı olanlardan ise bağışıklığı baskılayan tedavi görenler olduğu belirtiliyor.

 

Aşıya rağmen pozitif olanların ise daha çok ayakta tedavi ile sorunu çözdüğü ifade ediliyor.

 

Toplantılarda günlük kaydedilen 30 bin vaka değerlendirilirken, küçük çocukların virüsü evlerinden getirdiği, üniversite gençlerinin ise virüsü okuldan eve götürdüğü yorumları yapılıyor.

 

Türkiye’de vakaların 3’te 1’inin çocuk yaş grubunda çıktığı, risk grubundan olmayanlar dışında, çocukların yatan hasta ve yoğun bakım aşamasına gelmediği vurgulanıyor.

 

Toplantılarda yapılan analizlerine göre, vaka yükünün yüzde 50’si 30 yaş altında bulunuyor.

 

Uzmanlar, “Toplumun en hareketli kesimi lise ve üniversite öğrencileri. Bir ay sonra kapalı alanlarda bulunma daha çok artacak. Yurtlarda, okullarda kapalı mekânda daha fazla zaman geçirilecek. O yüzden gençlerin aşılanması çok önemli. Tek kurtarıcı aşı” değerlendirmesinde bulunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha