• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yargıtay’dan bozma kararı: Çocuğuyla cezaevinde kalan HDP’li vekil Özkan tahliye olacak

Yargıtay’dan bozma kararı: Çocuğuyla cezaevinde kalan HDP’li vekil Özkan tahliye olacak
0 0

Yargıtay, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan hakkında üç ayrı suç iddiasıyla verilen yedi yıl üç aylık hapis cezası kararını bozdu.

15 Ekim 2019 Salı 23:25

Çelik hakkında tahliye kararı verilmesine hükmetti. Cezaevinde beş yaşındaki kızıyla kalan ilk milletvekili olan Özkan, serbest kalacak.

 

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, 19 Nisan 2017'de tutuklanmıştı. Özkan, 7 Haziran 2015 seçimlerinden bir gün sonra Muş Belediye Meydanı'nda yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alınmıştı.

 

Muş 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 Kasım 2017'de görülen karar duruşmasında Özkan'a, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyesi olmak” suçlamalarından beraat, “terör örgütüne üye olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek terör örgütüne yardım ve yataklık etmek” suçundan ise altı yıl hapis cezası verilmişti.

 

Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozmuştu. Daire, “örgütün korkutucu gücünden yararlanarak tehdit” suçundan Burcu Çelik Özkan'ı beş yıl hapis cezasına mahkûm etti. Heyet, “terör örgütü propagandasından” bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırdığı Özkan'a “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten” ise bir yıl 10 gün hapis cezası vermişti. Özkan tüm bu suçlardan toplamda yedi yıl üç ay 10 gün hapis cezası almıştı.

 

Kocaeli 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Özkan, o dönem üç yaşındaki kızı Asmin Mira'yı yanına almak için başvuruda bulunmuştu. Adalet Bakanlığı’ndan da bu izin çıkmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha