• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeni gözaltı gerekçesi: Soruşturma geçiren kişilerle telefonla görüşmek

Yeni gözaltı gerekçesi: Soruşturma geçiren kişilerle telefonla görüşmek
0 0

Operasyonda İstanbul’da ikamet eden 9, Sakarya ve Kocaeli’de 2 zanlı gözaltına alındı.

10 Ağustos 2022 Çarşamba 12:10

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Gülen cemaatine yakın eğitim kurumlarında büro memuru ve muhasebeci olarak çalışan Ahmet H.A, Ahmet K, Edip E.Y, Fevzi D, Hakan K, Halil T, Mehmet F.P, Muammer D, Serdar S, Serkan Ü. ve Yaşar K. hakkında gözaltı kararı verildi.

 

Bu kişiler kurban ve himmet olarak para vermekle, “sohbet” toplantılarına katıldıklarına dair haklarında ifade bulunmakla, kapatılan Bank Asya’da hesap açmak ve KHK ile kapatılan PAK Eğitim İş Sendikasına üye olmakla suçlandı.

 

Ayrıca bu kişilerden 2’si ByLock programını kullanmak, 6 kişi HTS kayıtları olmak, 5 kişi cemaate yakın basın yayın organlarından olan gazete ve dergilere abone olmak, bazıları da Asya Termal Tatil Köyünde konaklama kayıtları bulunmakla suçlandı.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan alınan HTS kayıtlarında bu kişilerin, Gülen cemaatine üye olmakla suçlamasıyla haklarında dava ve soruşturma yürütülen çok sayıda kişiyle görüşme kayıtlarının olduğu, HTS kaydı olan kişilerin önemli bir kısmının ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi.

 

Gülen cemaati adına faaliyet yürüttükleri ve finanse ettikleri öne sürülen söz konusu kişiler yakalanması için başsavcılığın talimatıyla operasyon düzenlendi.

 

Operasyonda İstanbul’da ikamet eden 9, Sakarya ve Kocaeli’de 2 zanlı gözaltına alındı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha