• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yüksekova Belediyesi'nin borcu bir milyara yaklaştı

Yüksekova Belediyesi'nin borcu bir milyara yaklaştı
0 0

Görevden uzaklaştırılan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı, kayyım yönetiminin borcunun 1 milyar TL'ye yaklaştığını belirterek, "Belediyenin öz kaynaklarıyla kendisini toparlaması mümkün değil" dedi.

22 Ocak 2021 Cuma 15:13

İçişleri Bakanlığı tarafından 18 Ekim 2019'da ikinci kez kayyım atanan Hakkari Yüksekova Belediyesi'nin borcu her geçen gün daha da artıyor. İlk kayyım döneminde 680 milyon TL borç altına sokulan belediyenin şu anki borcunun bir milyar TL'ye yaklaştığı belirtiliyor. Halen yol ve su sorunun devam ettiği kentte hayata geçirilen birçok "faaliyetin" maliyetinin ise farklı devlet kurumlarının bütçesinden karşılandığı ifade ediliyor. 

 

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı, belediyenin icraatları ve son durumunu anlattı.  

 

İLLER BANKASI'NA TAM YETKİ  

 

Belediyeyi kazandıktan sonra bomboş bir kasa ile karşı karşıya kaldıklarını anımsatan Sarı, “Yaptığımız araştırmalarda kayyımın İller Bankası ile protokol imzalamıştı. Bu protokol gereği İller Bankası'na, belediyeye gelen paranın yüzde 100'üne el koyma yetkisi verildiğini öğrendik" diye konuştu. İlk kayyım döneminde belediyenin hem yerel esnafa hem de birçok şirkete yüklü miktarda borçlu bırakıldığını aktaran Sarı, “150 TL’lik odun kesme parasını dahi ödemediklerini öğrendik” dedi. Sarı, bu durumun kasten yapıldığını ve HDP'nin belediyeyi kazanacağının bilindiği için yapıldığını kaydetti.  

 

Görevde sadece 6 ay kaldıklarına değinen Sarı, bu süre zarfında hayata geçirmek istedikleri güneş enerjisi projesine kaymakamlık tarafından engel çıkarıldığını söyledi. Sarı, “Kasada sadece 8 bin TL para ile halkın günübirlik sorunlarını halledebildik. Bunun yanı sıra Küçükdere (Orşe) bölgesinde bulunan su üzerinden pet su çalışmamız olacaktı. Köylülerle görüşerek bir şirket oluşturup, gelirin yüzde 51’lik bölümünü belediyeye geriye kalan yüzde 49’luk bölümünü ise köylülerimize hisse olarak verecektik" şeklinde konuştu. 

 

BELEDİYE KENDİNİ TOPARLAYAMAZ  

 

Yeni projelerini hayata geçiremeden kayyım ataması yapıldığını dile getiren Sarı, birçok projenin de yarıda kaldığını söyledi. Yeni kayyım döneminde sadece 13 Milyon TL’ye 32 kilometre beton yol yapıldığını ifade eden Sarı, bunun yanı sıra belediye borcunun 925 milyon TL'ye çıktığını öğrendiklerini paylaştı. Sarı, "Neredeyse büyükşehirlere eş değer bir borç var. 1 milyar TL’ye yakın borcu olan bir belediyenin öz kaynaklarıyla kendisini toparlaması mümkün değil" diye belirtti.  

 

MÜDÜRLÜKLERE DE KAYYIM

 

İkinci kayyım döneminde de ilk olarak belediyenin "karakola" çevrildiğine dikkati çeken Sarı, bundan kaynaklı insanların belediyeye gitmediklerini söyledi. Belediye eşbaşkanlığının yanı sıra müdürlüklere de kayyım atandığını kaydeden Sarı, "Büyük bir personel kıyımının olduğunu, dışarıdan getirilmiş kamu kurum amirleri ve personelleri tarafından belediyenin idare edildiğini söylemek gerekiyor. Belediyede idari müdürlüklere de kayyım atanmış durumda. Özel idarede çalışan bir memurun belediyenin 3-5 müdürlüğene atanması yasal değil" ifadelerini kullandı.  

 

'HAFIZAYA BETON DÖKÜLDÜ’

 

2016'da kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası yaşanan yıkımı hatırlatan Sarı, sonrasında yıkılan yerlerin üstünün torak ve betonla kapatıldığını ifade etti. Sarı, şöyle devam etti: "Yollar deşildi ve üstü toprakla örtüldü. Bu halkta bir hafıza kaybına neden oluyor. Ağaçların sökülmesi, evlerin yıkılması... Çocukların oyun alanlarına, halkın bağ ve bahçelerine beton yollar yapıldı. Aslında halkın zihnine ve hafızasına beton döküldü.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha