• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

10 Ekim Ankara Gar Katliamı anmasına müdahale: 16 gözaltı

10 Ekim Ankara Gar Katliamı anmasına müdahale: 16 gözaltı
0 0

Van'da 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için KESK’in yapmak istediği açıklamaya müdahale eden polis, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede ve 15 KESK üyesini gözaltına aldı.

10 Ekim 2018 Çarşamba 22:26

Van'da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için Feqiyê Teyran Parkı'nda yapmak istediği basın açıklamasına izin verilmedi. KESK binasının etrafını kapatan polis, açıklamanın dışarıda yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. KESK'liler ise açıklamayı Feqiyê Teyran Parkı'nda yapacaklarını söyleyerek parka yürümek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı.

 

Müdahale sonrası HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, KESK'e bağlı sendika yöneticileri Bedri Yamaç, Mesude Demir, Gürsel Yamaç, Şerif Ateş, Sehar Ataş, Emin Yılmaz, Murat Atabay, İbrahim Özkan, Seyfettin İtah ve Hamit Aker gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Müdahale sırasında HDP Milletvekili Murat Sarısaç'ın da darp edildiği belirtilirken, gözaltına alınan Gürsel Yamaç'ın ise beyin kanaması şüphesiyle hastanede tutulduğu bilgisine ulaşıldı.

 

Öte yandan, HDP polis müdahalesini protesto etti. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamaya HDP milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ve Murat Sarısaç ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin yanı sıra KESK üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

 

‘SİNMEYECEĞİZ’

 

HDP'li Murat Sarısaç, "Devlet bir kez daha gösterdi. IŞİD ile aynı zihniyette politikalarını devam ettiriyor. Ne kadar üzerlerimize gelirlerse gelsinler biz barış ve demokrasi için Ankara Garı'nda şehit olan arkadaşlarımızın mücadelesini devam ettireceğiz. Devletin bu baskıcı sistemine karşı sinmeyeceğiz" dedi.

 

Bedia Özgökçe Ertan da "Bizler bugün basın açıklaması yapmak istedik ama sabahın erken saatlerinden itibaren eylem ve etkinlik yasağı getirilerek açıklamaya izin verilmedi. Van Valisi yaralanan arkadaşlarımızın müsebbibidir. Arkadaşlarımız orada polisin çok ağır saldırısına maruz kaldı. Arkadaşlarımız saçlarından çekilerek darp edildi. Bu yaklaşım, katliamın üzerini örtme anlayışıdır. Biz polis saldırısını nefretle kınıyoruz" dedi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha