• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

10 Ekim Ankara Katliamı davası basladı: 11 sanık avukatı davadan çekildi

10 Ekim Ankara Katliamı davası basladı: 11 sanık avukatı davadan çekildi
0 0

Ankara Garı önündeki barış mitinginden 101 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısına yönelik dava bugün başladı. Sanıklara atanan avukatlar savunmadan çekildi.

7 Kasım 2016 Pazartesi 14:46

10 Ekim 2015’te yapılan ve 101 kişinin öldüğü barış mitingine düzenlenen canlı bomba saldırısının davası bugün başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava 11 Kasım'a dek devam edecek.

36 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasına, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Ailelerden tepki

Duruşma için ik salon hazırlandı. Duruşmaya 12 tutuklu iki tutuksuz 14 sanık katıldı. Üç sanık Gaziantep'ten SEGBİS ile duruşmaya bağlandı.

Ankara Adliyesi önünde ve duruşma salonunda çok sayıda polis ve jandarma yer aldı. Hayatını kaybedenlerin aileleri jandarma ve polisin duruşma salonunda olmasına tepki gösterdi.

Sanık avukatları çekildi

Ceza Muhakamesi Kanunu (CMK) uyarınca sanıklara atanan avukatların çoğu söz alarak savunman çekildi.

İddianameden

Saldırıyla ilgili iddianame 13 Temmuz 2016’da kabul edildi. 36 kişi hakkında dava açan savcılığın iddianamesinde, saldırı talimatını, IŞİD Türkiye sorumlusu İlhami Balı'nın verdiği ifade edildi.

İddianamede, Suruç saldırısını da aynı kişilerin organize ettiği belirtildi. İddianamede, Balı'nın da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında “birden çok kasten öldürme” suçundan 100'er kez ağırlaştırılmış müebbet, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile kasten öldürmeye teşebbüs etmek suçlarından 5 bin 83 yıldan 7 bin 820 yıla kadar hapis cezaları istendi. 

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha