• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

‘1071’ bildirisinde imzası izinsiz kullanılan akademisyen istifa etti

‘1071’ bildirisinde imzası izinsiz kullanılan akademisyen istifa etti
0 0

AYM'nin ‘barış akademisyenleri’nin başvurusu üzerine aldığı ‘ihlal’ kararına karşı açıklanan ‘1071′ bildirisinde ismi izinsiz kullanılan Dr. Anıl Özgüç, görev yaptığı Aydın Üniversitesi’nden istifa ettiğini duyurdu.

11 Ağustos 2019 Pazar 23:12

Özgüç sosyal medyada şöyle yazdı: “Görev yaptığım üniversiteden 01 Ağustos tarihinde ayrıldım. Destekleriniz için, bana bir sayıdan, bir ‘kelle’ den ibaret olmadığımı hatırlattığınız için teşekkür ederim.”

 

Anıl Özgüç@AnOzguc

Görev yaptığım üniversiteden 01 Ağustos tarihinde ayrıldım. Destekleriniz için, bana bir sayıdan, bir "kelle" den ibaret olmadığımı hatırlattığınız için teşekkür ederim.

1,863

Twitter Ads info and privacy

266 people are talking about this

 

Özgüç, ‘1071’ bildirisinin yayınlandığı 29 Temmuz tarihinden hemen sonra söz konusu bildirinin içeriğine ‘kesinlikle onay vermediğini’ açıklamıştı. Özgüç ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi’ne noter kanalıyla ihbarname çektiğini, bildiriye iradesi dışında isminin konulduğunu belgeyle de kayıt altına aldığını bildirmişti.

 

AYM’nin ‘barış akademisyenleri’ kararına karşı çıkan 1071 imzalı karşı bildiride bu karar ‘skandal’ olarak nitelendirilmişti.

 

Bildiride şöyle denmişti: “Terörle mücadele ettiği için devleti suçlayan açıklamalar yapmak dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmez. Bu kararın, terör örgütlerine karşı etkin operasyonların gerçekleştirildiği bir dönemde alınması ise ayrıca dikkat çekicidir. Aşağıda imzası bulunan biz akademisyenler, terörle mücadeleyi sekteye uğratmayı ve ülkemizi karalamayı amaçlayan her türlü kurum, organizasyon ve inisiyatifin karşısında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz. Türk milleti adına karar vermekle yetkili kılınan Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının adalete ve kamu vicdanına aykırı olmaması gerektiğine inanıyor, bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha