• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

11 çocuk ve bir eğitmenin yanarak hayatını kaybettiği yurt Süleymanlılar Cemaati’ne ait

11 çocuk ve bir eğitmenin yanarak hayatını kaybettiği yurt Süleymanlılar Cemaati’ne ait
0 0

Adana’da 10’lu yaşlarına 11 çocuk ve bir eğitmenin yanarak can verdiği özel yurt bir cemaat yurdu çıktı.

30 Kasım 2016 Çarşamba 09:53

Yurdun adı. ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’  Söz konusu dernek Süleymanlılar Cemaati’ne ait.

 

DHA’ya konuşan bir yurttaş, çocuğunun kayıp olduğunu belirterek, “Burası Süleymancıların yurdu. Yurdu yıktılar, bizim çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” dedi.

 

CHP’li vekil: Herkes bilir

 

BirGün gazetesine görüş veren  CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de, “İlçede Süleymanlı Cemaati’nin çok güçlü olduğu bilinir” diyerek yurdun cemaate ait olduğunun da herkes tarafından bilindiğini belirtti.

 

Türkmen, köy okullarının kapatılarak köyde yaşayan ailelerin çocuklarını yurtlara teslim etmek zorunda bırakıldığını vurgulayarak şunları söyledi: “Evlerinde uyuması gereken çocuklar yurtlara yönlendiriliyor. Aileler mecbur ve çaresiz. Bu iktidarın gerçek bir ayıbı. Ölümlerde fiziki olarak kim sorumluysa, o sorumluluk kadar AKP de eğitim politikaları ekseninde sorumludur.”

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de, “Burada şunu görüyoruz: Çocuklar devlet eliyle cemaatlere teslim ediliyor” dedi.

 

Dernek irtica raporunda

 

‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ yeni bir oluşum değil.

soL’da yer alan habere göre derneğin adı 1980 darbesinden sonra hazırlanan ancak ciddi bir işlem yapılmayan irtica raporunda da yer alıyordu.

Raporda ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ Süleymancılar Cemaati’nin dikkat çekilen yapıları arasında gösteriliyordu.

 

Konyada' da acı olay yaşanmıştı 

 

Konya’da 2008’de yine Süleymancılarla bağlantılı bir yurtta tüp gaz patlaması sonucunda 18 öğrenci hayatını kaybetmişti.

‘Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu’ adlı yurt ‘Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’ne aitti. Yurtta kaçak Kuran kursu verildiği ortaya çıkmıştı.

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha