• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

112 Acil Çağrı Merkezleri beş dilde hizmet veriyor ama Kürtçe yok!

112 Acil Çağrı Merkezleri beş dilde hizmet veriyor ama Kürtçe yok!
0 0

Türkiye'de Kürtçe yönelik yasak sadece eğitimde değil, hizmet sektörü verilen tüm kurumlarda yaşanıyor.

10 Aralık 2019 Salı 16:49

112 Acil Çağrı Merkezleri beş dilde hizmet veriyor ancak milyonlarca Kürt vatandaşın konuştuğu Kürtçe yok. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, bu çağrı merkezlerinde neden Kürtçe hizmet vermediğini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu.

 

Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Arapça, Almanca ve Rusça dil seçeneklerinin yer aldığı 112 Acil Çağrı Merkezleri'nin Kürtçe hizmet vermemesi Meclis gündemine taşındı.

 

HDP'li vekil, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde, sağlıkla ilgili acil durumlarda ulaşılması için kurulan 112 Acil Çağrı Merkezleri'nin çok dilli bir sistemle hizmet verdiğini belirten Güzel, şunları belirtti:

 

"Bakanlığınıza bağlı olarak 44 ilde hizmet veren Acil Çağrı Merkezleri İngilizce, Arapça, Almanca ve Rusça dil hizmetlerine sahiptir. Bununla beraber ‘Engelsiz 112’ ile işitme kaybı olan yurttaşlar da görüntülü konuşma imkanına sahiptirler. Fakat Türkiye’de 20 milyona yakın nüfusu olan ve Türkiye’nin neredeyse her ilinde ikamet eden Kürt yurttaşların anadili olan Kürtçede bu hizmet mevcut değildir. Bu da Türkçe bilmeyen yurttaşların acil durum anında 112’ye nasıl ulaşacakları ve acil durumlarını nasıl aktaracakları sorusunu gündeme getirmektedir."

 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, yurttaşların kendi anadilleri ile 112 Acil Çağrı Merkezi’ni kullanmalarının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Güzel, Sağlık Bakanı Koca'ya şu soruları sordu: 

 

"112 Acil Çağrı Merkezi tarafından verilen çok dilli sağlık hizmeti içerisinde Kürtçe neden bulunmamaktadır? Bakanlığınız tarafından 112 Acil Çağrı Merkezine Kürtçe dil seçeneğinin eklenmesi için bir çalışmanız var mıdır?  Türkiye’de 20 milyona yakın nüfusu olan ve neredeyse Türkiye’nin her yerinde ikametgah eden Kürt yurttaşların her türlü sağlık hakkından anadillerini konuşarak yararlanabilmesi için herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha