• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

12 Eylül’ün son mahkumlarından Hasan Gülbahar serbest bırakıldı

12 Eylül’ün son mahkumlarından Hasan Gülbahar serbest bırakıldı
0 0

12 Eylül döneminde cezaevine giren son tutuklulardan Hasan Gülbahar için Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi “cezaların mahsup edilmesi” kararı verdi. Gülbahar bugünün ilk saatlerinde tahliye edildi.

12 Aralık 2018 Çarşamba 18:02

1962 doğumlu Gülbahar 19 yaşında Mersin Ticaret Meslek Lisesi’nde okurken Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist – Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TKP/ML TİKKO) üyesi olduğu suçlamasıyla tutuklanmış ve idam cezası almış, ceza müebbet hapse çevrilmişti.

 

1991’de Malatya Ağır Ceza Mahkemesi, koşullu olarak salıverilmesi yasasıyla Gülbahar’ı tahliye etti. Bu süre içerisinde Gülbahar, 1995 yılında başka bir suç nedeniyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

 

Gülbahar 11 Mayıs 2013’te tahliye olmuş, Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma yoluna gitmiş ve 1,5 yıl sonra Yargıtay kararıyla tekrar tutuklanmıştı.

 

Gülbahar, 2014 yılında Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. AYM’de 4 yıl dosyayı beklettikten sonra Gülbahar’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

 

İnfaz savcılığının yaptığı hesap sonrası Gülbahar, bu gece saat 1’de bulunduğu Tekirdağ Cezaevi’nden tahliye edildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha