• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

13 aydır cenazelerini alamayan aileler: Zulümdür yapmayın

13 aydır cenazelerini alamayan aileler: Zulümdür yapmayın
0 0

Bitlis'teki Yukarı Ölek Mahallesi'ndeki Garzan Mezarlığı'ndan kimlik tespiti için cenazeleri çıkarılarak İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen 267 PKK'lının cenazeleri tam 13 aydır ailelerine iade edilmiyor.

9 Ocak 2019 Çarşamba 14:03

Garzan Mezarlığı'ndan çıkarılıp, kimlik tespiti için İstanbul ATK’ye gönderilen cenazeleri 13 aydır teslim alamayan aileler, bu durumun hiçbir dine ve ahlaka sığmadığını belirterek, "Yeter artık bize bu zulmü yapmayın. Cenazelerimizi verin" diye isyan etti.

 

Bitlis'in Yukarı Ölek (Oleka Jor) Mahallesi’nde bulunan Garzan Mezarlığı'nda, PKK'lılara ait 267 cenazenin çıkarılıp, kimlik tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na (ATK) gönderilmesinin üzerinden 13 ay geçti. 

 

Geçen bu zaman içerisinde ailelerden sadece ikisi çocuklarının kemiklerini teslim alabilirken, savcılığa başvuruda bulunan diğer aileler ise halen yanıt bekliyor. Önceki gün farklı kentlerden gelerek cenazelerinin akıbetini öğrenmek için Bitlis Savcılığı'na başvuru yapan aileler, kendilerine yaşatılan zulmün artık son bulması isteğinde.

 

'BİZE BU ZULMÜ YAPMAYIN'

 

Yıllar önce yaşamını yitiren çocuğu Fedakar Turan'ın cenazesini Garzan Mezarlığı’na defnettiğini söyleyen Tatvan'da oturan anne Nuriye Turan, oğlunun cenazesinin mezarından çıkarılmış olması nedeniyle şimdi kemiklerini geri almak için mücadele ettiğini dişe getirdi.

 

Cenazelerin yerinden çıkarılmasının hiçbir dine ve ahlaka sığmadığını söyleyen anne Turan, tepkisini şu sözlerle gösterdi: "Bitlis Savcılığı’na başvuru yaptık. Tek istediğimiz, çocuklarımızın cenazelerini almak. Bu zulmü neden bize yapıyorlar? Ölüden ne istiyorlar? Cenazelerimizi versinler. Oğlumun mezarlarının nerede olduğunu bilmek istiyorum. Oğlum her gece rüyama giriyor. Yeter artık, bize bu zulmü yapmayın." 

 

'ÖLMÜŞ BİR KİŞİDEN NE İSTİYORLAR'

 

Savcılığa başvuruda bulunan isimlerden biri de, Abdullah Karabaş. Kardeşi Burhan Karabaş'ın kemiklerini isteyen Karabaş, "Ölen insanların kemiklerinden ne istiyorlar? Ben İstanbul'dan Bitlis'e gelerek kan örneği verdim. Tek istediğimiz kardeşimin mezarının nerede olduğunu bilmek. Aradan bunca zaman geçti. Biran önce cenazemizi bize versinler. Bu yapılanlar vicdansızlıktır. Ölmüş bir kişiden ne istiyorlar? Kardeşimin mezarının yerini bilmek istiyorum" dedi.

 

'ÇOCUKLARIMIZIN KEMİKLERİ NEREDE BİLMEK İSTİYORUZ'

 

1991 yılında PKK'ya katılan oğlu Hüseyin Tekin'den İstanbul’a taşındıkları için uzun süre haber alamadığını söyleyen Şeyhmus Tekin ise, son olarak oğlunun hayatını kaybettiği ve Garzan Mezarlığı’na defnedildiği bilgisine ulaştıklarını paylaştı.

 

Yıllarca oğlunun cenazesinin arayan eşinin, bu başaramadan yaşamını yitirdiğini dile getiren Tekin, “Eşim yaşamını yitirene kadar 'oğlumuz yaşamını yitirmişse, cenazesi istiyorum' dedi. Sürekli oğlunun cenazesini aradı ama bulamadı. Şimdi ben çocuğumun cenazesini arıyorum. Cenazesi Garzan'da ise, bizden aldıkları kan örneği sonucuna göre cenazemizin verilmesini istiyorum" dedi.

 

Toprağa gömülü kemiklerin çıkarılmasının vicdani olmadığını dile getirerek, bu duruma tepki gösteren Tekin, "Bu halk bunu hak etmiyor. İnsanlarımızın kemiklerinden ne istiyorlar? Çocuklarımızın kemiklerinin nerede olduğunu bilmek istiyoruz" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha