• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

135 yıla kadar hapis cezası isteniyordu: Uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan Ali Osman Akat’a tahliye

135 yıla kadar hapis cezası isteniyordu: Uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan Ali Osman Akat’a tahliye
0 0

Yurt dışından kargo yoluyla uyuşturucu ithal ettiği suçlamasıyla yargılanan ve iş insanı olarak bilinen Ali Osman Akat tahliye edildi.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 11:02

Yurt dışından kargo yoluyla uyuşturucu ithal ettiği suçlamasıyla, eski Türk- Amerikan İş Adamları Derneği  Genel Başkanı ve bir kozmetik markası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat’ın da aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu 6 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında, Akat’ın tahliyesine karar verildiği ortaya çıktı.

 

İDDİANAME: YÜZDE 30.5 ORANINDA KOKAİN TESPİT EDİLDİ 

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, göndericisi Carlos Aguilar Calle olan Bogota (Kolombiya) – Panama City(Panama) – Cinninati (ABD) – Leipzeig (Almanya) rotasını izleyerek İstanbul’da alıcısı Süleyman Yekenkunrul olan bir kargo geldiği anlatıldı.

 

Kargo içinde ticari değeri olmayan maden örnekleri olduğu belirtilen toplamda 115,8 kiloluk kargonun Leipzeig Havalimanında Alman gümrük görevlilerince 20 Kasım 2021’de yapılan kontrollerde şüpheli olarak değerlendirildiği kaydedildi.

 

‘DEMİR TOZUYLA KARIŞIK KOKAİN TÜRKİYE’YE SOKULDU’

 

Kriminal dairece yapılan incelemede de kargodaki toz maddelerin “kokain hidroklorür” olduğu ve yüzde 30.5 kokain içerdiği tespit edildi. İddianamede, el konulan uyuşturucu olduğu düşünülen brüt ağırlığı 110,8 kilo gelen koyu kahverengi renkte demir tozu ile karışık halde bulunan numunelerde kokaine rastlandığı vurgulanarak şüphelilerin suç tarihinde ele geçirilen uyuşturucu maddeleri yurt dışından Türkiye’ye sokarak suç işledikleri kaydedildi.

 

135 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTNİYORDU 

 

İddianamede, şüpheliler Ali Osman Akat, Tevfik Akan Atak, Süleyman Yekenkunrul, Ali Karataş, Sarra Chouıekh ve Mustafa Güldiken hakkında “Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde İthalatı Yapmak” suçundan 90 yıldan 135 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

 

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen cuma günü görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Ali Osman Akat ve Süleyman Yekenkunrul getirildi. Tevfik Akan Atak ise bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Tutuksuz sanıklar Sarra Chouıekh, Mustafa Güldiken ile Ali Karataş ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

 

‘DÜNYA ÇAPINDAKİ SAYGINLIĞIM BELLİ’

 

Savunmasının devamında Osman Akat, “Libyalı bir müşterim benden tüy dökücü krem istedi. 35 bin dolarlık malının bozuk olduğunu söyledi. O ürünleri geri kabul ettim. Sonra bu adam her yerde benim güvenilir olduğumun reklamını yaptı. İhracatım belli, dünya çapında bilinirliğim, saygınlığım belli. Politikaya hiç karışmadım. Şu an da burada olmamın nedeni olan kişinin ortaya çıkarılmasını istiyorum. 5 aydır ailemden ve sosyal hayattan uzaktayım. Ben helal yoldan Allah’ın verdiği rızkı alıp haram karıştırmadan çoluğuma çocuğuma yediren biriyim. İddianamedeki hiçbir konunun benimle alakası yok. Beraatımı istiyorum” diye konuştu.

 

‘DEMİR CEVHERİNİN KOZMETİKTE KULLANIM ALANI VAR MI?’

 

Mahkeme başkanının “Yurt dışından asıl getirmek istediğiniz hammadde neydi” sorusuna Atak, “Demir cevheri ile ilgili bir talebim oldu” dedi. Sanık, başkanın “Demir cevherinin kozmetikte kullanım alanı var mı?” sorusuna “Benim amacım ithal edebilecek katma değer elde edebileceğim bir ürün arayışıydı. Bu demir cevheri kozmetikte kullanılmayacak, iç pazara sunulacaktı” diyerek cevap verdi.

 

Demir cevherinin sanayide demir ve demir türevi maddelere kullanıldığını söyleyen sanık, “Bunun ithalatını yapıp iç piyasaya satışını gerçekleştirmek istiyorduk” şeklinde konuştu. Başkanın, “Siz çok ucuz bir ürün sipariş ettiniz ancak size çok pahalı bir ürün gönderiliyor buna ne diyeceksiniz” sorusuna ise sanık, “Yanlışlıkla olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

ALİ OSMAN AKAT’IN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

 

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ali Osman Akat’ın, yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti. Heyet, diğer tutuklu sanıklar Süleyman Yekenkunrul ve Tevfik Akan Atak’ın ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha