• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

15 ay cezaevinde tutulan öğretmene 'sosyal ölüm' uygulaması: ‘Kafede öğrenciye ders verirken yan masadan istihbaratçılar dersi dinledi’

15 ay cezaevinde tutulan öğretmene 'sosyal ölüm' uygulaması: ‘Kafede öğrenciye ders verirken yan masadan istihbaratçılar dersi dinledi’
0 0

Murat Aksoy, 21 yıllık fizik öğretmenliği yapmış birisi. Özel okullarda işe alınmadı, özel ders vermeye çalıştı göz altına alındı ve istihbarat tarafından adım adım takip edildi.

24 Kasım 2020 Salı 19:09

'Gülen Cemaati'ne ait okullarda öğretmenlik yapan ve idari görevlerde bulunan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanarak 17 ay cezaevinde tutulan fizik öğretmeni Murat Aksoy'un özel ders vermesi, yardım kabul etmesi engellendi ve 'sosyal ölüm'e mahkum edildi.

 

Kronos'un haberine göre, özel okullarda çalışmasına izin verilmeyen, özel ders verdiği sırada istihbarat tarafından adım adım izlenen Aksoy, kamuya açık alanlarda ders vererek ekonomik olarak ayakta kalmaya çalıştı. 

 

Bir kafede ders verdiği sırada yan masada oturan bir istihbarat elemanının kendisini dinlediğini belirten Aksoy, şahsın masasına gittiğini belirtti ve aralarında geçen konuşmayı aktardı:

 

"Ben ailemin geçimini temin etmek için ders anlatıyorum, sizin de kim olduğunuzu biliyorum dedim. Elinde bulmaca dolduruyor görünen kişinin elindeki bulmaca ekini ters tuttuğunu kendisine söyleyince birden rengi değişti. İnanın anlattıklarım size film sahnesi gibi gelebilir ama ben bunları yaşadım. Ve artık iyice emindim takip edildiğim konusunda."

 

Özel ders vererek kazandığı paranın 'örgüt'e aktarıldığı suçlaması ile karşılaştığını belirten Aksoy, "Bir öğretmen arkadaş tarafından ayarlanan bir büroda öğrencilere ders vermeye başladım. Bir süre sonra arkadaşı gözaltına alıp, tutukladılar. Bana ders bulduğu için dört ay cezaevinde kaldı arkadaş. Sonra arkadaşa yüklü bir para cezası kestiler" ifadelerini kullandı.

 

Tam üç kez 'yardım almak'la suçlanan Aksoy şunları söyledi:

 

"Beş ay sonra üçüncü kez gözaltına alındım. Bu kez ise yardım almakla suçlandım. Hatta güler misin ağlar mısın, bir polis memuru ‘Ya Hocam yine mi sen demişti’ Ben de Papua Yeni Gine de bir operasyon yapsanız beni alacaksınız. Çünkü birincisi ben okullarda 21 yıl çalıştım. İkincisi ise evim Sakarya emniyetinin karşısında her yaptığınız operasyonda beni ekliyorsunuz demiştim.

 

Evet komedi filmi gibi son operasyonla anladım ki bizi aç bırakıp öldürmeye karar vermişler. En son yine devlete sığınayım dedim sosyal yardımlaşmaya gittim, benim üç çocuğum var, kalp ameliyatı oldum bedenen çalışmamda sıkıntım var dedim. Sağ olsunlar eve geldiler keşif için. Mobilyalara bakıp biz size yardım edemeyiz dediler. Artık gidebileceğim bir kapı, yapacağım bir şey yoktu. Geçimimi sağlayamıyordum. İnsanlar gıda yardımı yapıyordu, onları bile takip ediyorlardı, bir kısmını tutukladılar. Şu anda aileme emekli maaşlarıyla kayın validem ve babam destek oluyor. Biz çok zor durumda bıraktılar."

 

KAYNAK: KRONOS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha