• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

15 gün boyunca sokaktan morga cenaze taşıdık

15 gün boyunca sokaktan morga cenaze taşıdık
0 0

Cizre’de uygulanan sokağa çıkma yasağı 80’inci gününde, yani 2 Mart’ta kısmi olarak kaldırıldı.

8 Mart 2016 Salı 07:51

HABERDAR / (ÖZEL)

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı süresince devam eden çatışmalardan sonra ilçeden yüzlerce cenaze çıkarıldı. Ceset poşetlerine konulan cenazeleri teslim alan ekipte yer alan temizlik işçisi İsmail Yıldız, “Bodrumdan cenaze çıkarmadık. Polis cenazelerin olduğu poşetleri Narin Sokağa getiriyordu. Biz de buradan alıp yine polisler eşliğinde hastane morguna kaldırıyorduk. 15 gün boyunca tahminimce 145 cenaze çıkardık” dedi.

 

 

Cizre’de uygulanan sokağa çıkma yasağı 80’inci gününde, yani 2 Mart’ta kısmi olarak kaldırıldı. İlçede “bodrum katlar” olarak bilinen 3 evden yüzlerce cenaze çıkarıldı. Cenazeleri teslim alan ekipte, Cizre Belediyesi bünyesinde temizlik işçisi olarak çalışan İsmail Yıldız da vardı. Sokağa çıkma yasağı süresince neler yaşandığı İsmail Yıldız, Haberdar’a anlattı.

 

BODRUM KATININ BİTİŞİĞİNDEKİ EVİ ARTIK YERİNDE YOK

 

İsmail Yıldız, Cizre’de Cudi Mahallesi’nde yaralıların sığındığı bodrum katının hemen yanında bulunan evinin çatışmalardan zarar görmesinden dolayı sokağa çıkma yasağında 35 gün evinde kalabilmiş.  Yasağın kısmi olarak kalkmasının ardından  ise evine geldiğinde enkazla karşılaşanlardan. Çocukları ile 50 gündür akrabalarının yanında misafir olarak kaldığını belirtiyor. Çatışmalardan dolayı evi öylece bırakıp gitmiş. Çocuklarının kitapları, kimlikleri, tüm eşyaları enkaz altında.  Şimdi evinin enkazının yanında yeni  aldığı  ancak kullanılmayacak halde olan eşyalarının taksitlerini nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

 

POLİS ÇAĞIRIYORDU SOKAKTA CENAZELERİ BİZE VERİYORDU

 

Sohbet arasında bodrum katındaki yaralıları görüp görmediğini soruyoruz. Cizre Belediyesi’nde temizlik işçisi olduğunu belirtiyor. Bir ara çatışmalardan dolayı kendisi de çocukları ve komşuları ile birinci bodrum katına sığınmış, ama o dönemlerde bodrum katında kimse yoktu diyor. İsmail Yıldız, temizlik işçisi olduğu için polislerin kendilerini arayarak Cudi Mahallesi’nin arka tarafında bulunan Narin Sokağa  çağırdığını belirtiyor. Cenazelerin sokakta dizili halde bekletildiğini, etrafın çok sayıda polis ve  askerle sarılı olduğunu belirten Yıldız sonrasında neler yaşandığını şöyle anlatıyor;

 

“İki cenaze aracıyla belirlenen sokağa geliyorduk. Bir keresinde 17 bazen 14 bazen 11 cenazeyi onların talimatıyla ve eşliğinde hastane morguna götürüyorduk. Cenazelere bakmamıza izin verilmiyordu. Ama poşetten gelen kokuyla cenazenin yandığını anlıyorduk. Bazen iki-üç cenaze bir tabuta sığıyordu. Narin Sokak’tan, Cizre Devlet Hastanesi’ne 15 gün boyunca cenaze taşıdık. Bu üç bodrumda benim tahminimce 145 cenaze çıktı.”

 

KAYNAK: HABERDAR 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha