• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

1HaberVar Platformu editörü İbrahim Aslan: Soruşturma habercilik faaliyetine dönüktür

1HaberVar Platformu editörü İbrahim Aslan: Soruşturma habercilik faaliyetine dönüktür
0 0

1HaberVar Platformu editörlerinden İbrahim Aslan, açılan soruşturmanın habercilik faliyetine dönük olduğunu söyledi.

12 Aralık 2017 Salı 19:52

HABERDAR | 

 

Cumhuriyet Savcılığı, 1HaberVar Platformu hakkında “Basın yayın yoluyla PKK propagandası” yaptığı iddiasıyla soruşturma başlattı. Savcılık, konukların programlarda yaptıkları değerlendirme ve yorumları 1HaberVar’ın “propaganda yaptığına” kanıt olarak gösterdi.

 

1HaberVar Platformu editörlerinden İbrahim Aslan, açılan soruşturmanın aslında habercilik faliyetine dönük olduğunu ifade etti.

 

668 Nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan televizyon ve radyo çalışanlarının biraraya gelerek oluşturduğu 1HaberVar Platformu hakkında “Basın yayın yoluyla PKK propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 16 Nisan referandumundan bu yana 1HaberVar’ın adım adım takip edildiği de ortaya çıktı. Söz konusu tarihten bu yana platformda yayınlanan onlarca program, basın açıklaması, miting ve çeşitli etkinlikler soruşturma dosyasına “delil” olarak konuldu.

 

Konu ile ilgili görüştüğümüz 1HaberVar Platformu editörlerinden İbrahim Aslan, soruşturmanın aslında gazetecilik faaliyetlerine dönük olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

 

"Hazırlanan soruşturma dosyanın içinde 99 adet video ve program kaydı bulunuyor. İçerde yaptığımız stüdyo programları ve dışarıda yaptığımız canlı yayınlar soruşturmaya konu olmuş. Dosyaya konan 99 vidonun içinde konukların yorumları suç sayılmış ve soruşturmaya konu edilmiş. Figen Yüksekdağ'a dair kendi partisinin yöneticileri açıklama yapmış. Bunu da Yüksekdağ'ın terör örgütü üyeliğinden cezası olmasından kaynaklı suç saymışlar.

 

Soruşturmaya konu olan haber ve videolar özellikle 16 Nisan referandum sürecinden itibaren başlatılmış. O dönem HDP'nin yaptığı mitingler ve Newroz yayınlarının birçoğunu suç saymışlar. Bizim kendi sunucularımızın değil konukların bütün söylediklerini delil sayıp soruşturmaya konu etmişler." 'Biz tek sesliliğe biat etmeyeceğiz ve gazetecilik yapmaya devam edeceğiz' Yaptıkları haberlerde iktidarın rahatsız olduğunu belirten Aslan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Meselo Rojava ile ilgili yaptığımız haberlerde gösterdiğimiz YPG'li görüntülerinin tümünü suç saymışlar. Demokratik Suriye Güçlerinin ana omurgasını YPG oluşturuyor oraya dair bir haber yaparsanız bu görüntüler haberde olmazsa olmazdır. Ama bu yaptığımız habercilik faaliyetlerini soruşturma konusu yapmışlar.

 

Referandumdan birkaç gün önce HDP'nin yaptığı bir açıklama vardı. O açıklamada parti halkı hayır oyu vermeye çağırmıştı. Bu haberi bile örgüt propagandası saymışlar. Hayır demek suçsa ve örgüt propagandası ise neden oy pusulasında hayır tercihi vardı. Bizim temel sloganımız 1 tek haber dahi varsa bunu halka ulaştırmaktı.

 

Gönüllülük esası ile zor koşullarda birşeyler inşaa etmeye çalıştık. Yaptığımız haberler Cumhuriyet savcılığını değil iktidarı rahatsız ediyor. Tek kişinin iktidarına gidiş var. Medya da da tek seslilik istiyorlar. Zaten daha önce çalıştığımız kurumları kapatmaları da bu mantığın bir sonucuydu. Biz o tek sese biat etmeyeceğiz dedik ve bunu yapıyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha