• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

2016'daki PKK saldırısında hayatını kaybeden üsteğmen hakkında 2019'da "Bank Asya'da hesabı var mıydı?" soruşturması

2016'daki PKK saldırısında hayatını kaybeden üsteğmen hakkında 2019'da
0 0

5 Ekim 2016'da Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki PKK saldırısında hayatını kaybeden üsteğmen Murat Ataş'ın eşi Sezen Ataş, 'Gülen Cemaati'nden ceza aldı.

26 Şubat 2020 Çarşamba 15:41
Murat Ataş hayatını kaybettikten 3 yıl sonra eşi hakkında yapılan yargılamada, Bank Asya hesabı araştırıldı.
 
Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Gülen Cemaati' davasında Sezen Ataş, "terör örgütüne üye olma" suçunu işlediği iddiasıyla 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
 
Ataş, ByLock kullanıcısı olduğu ve tanık ifadelerinden yola çıkılarak 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken, cezası mutlak terör suçu olması nedeniyle 1/2 oranında artırılarak 7 yıl 15 aya, duruşmadaki hal ve tavırları nedeniyle de indirim uygulanarak 6 yıl 10 aya düşürüldü. 
 
Ataş'ın cezası kesinleşene kadar hakkında adli kontrol uygulanacak.
 
15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra binlerce kişinin yargılandığı 'Gülen Cemaati' davalarında çıkan cezalarla kıyaslandığında Sezen Ataş'ın durumu sıradışı görünmüyor ancak, yargılama sürecine Ataş'ın eşinin de dahil edilmesi bu davayı farklılaştırıyor. 
 
Sezen Ataş'ın eşi üsteğmen Murat Ataş, 15 Temmuz darbe girişiminden iki buçuk ay sonra Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki Abalı Jandarma Karakolu üs bölgesine PKK tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybetmişti.
 
13 Şubat'taki duruşmada 'Gülen Cemaati' üyeliğinden ceza alan eşi Sezen Ataş ise o tarihte 8 aylık hamileydi. 
 
Sezen Ataş, 'Gülen Cemaati' üyeliği iddiasıyla 24 Temmuz 2019'da gözaltına alındı, 26 Ağustos 2019'da ise hakkında iddianame hazırlandı. 
 
"Kendisinin ve eşinin Bank Asya'da hesabı var mı?"
 
Sezen Ataş hakkındaki soruşturma sürecinde ise, 3 yıl önce PKK saldırısında hayatını kaybeden eşi Murat Ataş'ın ve kendisinin Bank Asya'da herhangi bir hesabı bulunup bulunmadığı konusunda soruşturma yapıldı. 
 
Soruşturmayı yürüten Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'na yazı yazarak Sezen Ataş ve eşi Murat Ataş'ın Bank Asya'da hesabı bulunup bulunmadığı soruldu.
 
Savcılığın yazısında şu ifadeler yer aldı:
 
"Şüpheli Sezen Ataş ve ekli nüfus kaydına göre kendisi ve eşi adına FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne müzahir Bank Asya da herhangi bir hesap veya işlemleri bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise hesap hareket ve dökümlerinin en kısa süre içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim."
 
Yargılamanın yapıldığı Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne TMSF'den gönderilen yazıda, Sezen Ataş ve eşi Murat Ataş'ın Bank Asya'da hesabı bulunmadığı belirtildi. 
 
KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - CAN BURSALI
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha