• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

3 buçuk yaşındaki Dilgeş, bayramın birinci günü annesiyle birlikte cezaevine girdi

3 buçuk yaşındaki Dilgeş, bayramın birinci günü annesiyle birlikte cezaevine girdi
0 0

Cuma günü Diyarbakır'da DBP, HDP ve Rosa Kadın Derneği üyelerinin evlerine düzenlenen operasyonda 18 kişi gözaltına alındı.

25 Mayıs 2020 Pazartesi 16:49

Bir çoğu Rosa Kadın Derneği üyesi olan 12 kişi "terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

 

BBC Türkçe'ye konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, tutuklanan 12 kişinin üyesi olmakla suçlandıkları örgütün Rosa Kadın derneği olduğunu söyledi. Aydeniz, DBP'nin eski Genel Başkanı Mehmet Aslan ve HDP'li Celal Yoldaş'ın da Rosa Kadın Derneği'nin gizli üyesi olmakla suçlandıklarını söyledi ve "tüm bu iddiaların, kadına karşı şiddeti önlemi amacıyla iki yıl önce kurulan Rosa Kadın Derneği'nin kriminalize edilmek amacıyla tasarlandığını" savundu.

 

 

Tutuklanan 12 kişinin arasında HDP'den Bağlar Belediyesi Meclis üyesi olan üç çocuk annesi Gönül Aslan da yer alıyor. Gönül Aslan, bakacak kimsesi olmadığı için cezaevine 3,5 yaşındaki küçük oğlu Dilgeş Aslan ile birlikte girdi.

 

Hakkında açılan davalar nedeniyle eşi yurt dışında olan Gönül Aslan'ın diğer iki çocuğuna da akrabaları bakacak.

 

Dilgeş'in cezaevine girmesinin ardından sosyal medyada #DilgeşÖzgürOlmalı etiketi ile birçok paylaşım yapıldı.

 

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu küçük çoğun durumunu sosyal medyada gündeme getirdi. "Pandemi sürerken ve bayramda adli kontrol yöntemi uygulanabilecekken annesinin ve böbrek hastası Dilgeş'in tutuklanması ancak düşman ceza hukuku ile açıklanabilir" diyen Tanrıkulu, Adalet Bakanı'nı da etiketledi.

 

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Dilgeş Aslan'ın gözaltı sürecinde annesi ile birlikte çekilmiş videosunu eklediği mesajında küçük çocuğun bir böbreğinin ameliyatla alınmış olduğunu ve kalan böbreği için sürekli tedavi olması gerektiğini belirtti. Beştaş, mesajında küçük Dilgeş'in annesiyle birlikte serbest bırakılması çağrısı yaptı.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha