• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

3. havalimanı işçileri eylem başlattı

3. havalimanı işçileri eylem başlattı
0 0

3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları sebebiyle eylem başlattığı bildirildi.

14 Eylül 2018 Cuma 10:23

Evrensel’in haberine göre, İstanbul'daki 3. havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah eylem başlattı.

 

Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. Sabah saatlerinde şantiye önünde toplanan çok sayıda işçi, servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi.

 

İşçiler eylem sırasında "İşçiyiz haklıyız söke söke alırız" sloganı attı.

 

İnşaat-iş sendikasının Twitter hesabından yapılan açıklamada "3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir" denildi.

 

"Yönetim binasının camları kırıldı"

 

Eylemi görüntüleyen üyelerinin "Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini öne süren İnşaat-İş, "Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor" paylaşımında bulundu.

 

İYİ SEN Genel Başkanı Ali Öztutan, eylem yapan işçilere hoparlörlerden ‘eylem yapanlara cezai işlem uygulanacak’ şeklinde anons yapıldığını belirterek işçilerin de hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi.

 

Öztutan eylemin başlangıcını da “Kaldıkları kampta servis kalkıyor. Bu servisler yetersiz. Bir saat sırada bekliyorlar birbirlerini ezerek biniyorlar. Bu bir sorun. Sırılsıklam bir şekilde binerek çalışmaya gidiyorlar” diye anlattı.

 

Arkadaşlarımız göçük altında kaldı

 

Eyleme katılan işçilerin Cumhuriyet gazetesinde yer alan bazı anlatımları şöyle:

 

– “Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü o yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar.” 

 

– “Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu.” 

 

– “İşçilerin yarısı sabah işe çıktı. Yarısı burada. Patronlar bizimle muhatap olmuyor, ‘Bir hafta içinde hallolacak’ deyip erteliyorlar.” 

 

– “Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal’de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha