• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

31 Mart seçimlerinden sonra kaç belediyeye kayyım atandı?

31 Mart seçimlerinden sonra kaç belediyeye kayyım atandı?
0 0

Erzurum'da, Karayazı Belediyesine, Kaymakam Mesut Tabakcıoğlu, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

18 Eylül 2019 Çarşamba 22:16

Erzurum'da hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtayca bir süre önce onanan HDP'li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu ile belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

 

Erzurum Valiliği'nden yapılan açıklamada, HDP'li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu'nun, gözaltına alınması göz önünde bulundurularak, Anayasanın 127. Maddesi ile Belediye Kanunu'nun 47. Maddesi'ne istinaden İçişleri Bakanlığının onayıyla geçici olarak görevinden uzaklaştırıldığı hatırlatıldı.

 

Seçimlerden sonra kaç belediyeye kayyım atandı?

 

31 Mart Yerel Seçimlerin üzerinden yaklaşık dört ay geçtikten sonra Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerinin başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atandı.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi’ne Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak atandı.

 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Diyarbakır, Mardin ve Van illeri başta olmak üzere toplam 29 ilde PKK/KCK terör örgütüne yönelik 418 şahıs yakalanarak gözaltına alındığı" belirtilmişti.

 

Son iki günde de Diyarbakır'ın Kulp ilçesi ile Erzurum'un Karayazı ilçelerinin belediyelerine kayyım atandı.

 

Diyarbakır'daki terör saldırısıyla ilgili tutuklanan HDP'li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş'ın yerine Kulp Kaymakamı görevlendirildi. Diyarbakır'ın Kulp ilçesindeki terör saldırıyla ilgili gözaltına alınan, HDP'li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı.

 

31 Mart'tan bu yana başta 3 büyükşehir olmak üzere toplam 5 belediyeye kayyım atandı.

 

Bölge halkı kayyum atamaları hakkında ne düşünüyor?

 

Doğu ve Güneydoğu illerinde yaptıkları araştırmalarla bilinen Rawest Araştırma Şirketi, Diyarbakır, Van ve Mardin'de bin 536 kişiye kayyım atamalarını sordu.

 

Buna göre belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması kararı hakkında fikir beyan eden her dört kişiden üçü tama kararının yanlış olduğunu belirtiyor.

 

Diyarbakır'da kararı yanlış bulanların oranı yüzde 81 iken, Mardin'de bu oran yüzde 70, Van'da ise yüzde 71 düzeyinde.

 

İmamoğlu kayyım atamalarını eleştirdi

 

Geçtiğimiz ay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Batman'da katılacağı nikâh töreni öncesinde Diyarbakır'ı ziyaret edip burada yerlerine kayyım atanan HDP'li belediye başkanları ile bir araya gelmiş, kayyım atamaları ile ilgili olarak "Seçilmiş belediye başkanlarının soyut ve hukukta karşılığı bulunmayan, kamu vicdanını ikna etmekten uzak sebeplerle görevden alınarak yerine kayyum atanması da ne yazık ki gaflet ve dalalettir" demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha