• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tuzla’daki fabrika yangınında patlama: Fırlayan yakıt tankı iki itfaiyeciyi yaraladı

Tuzla’daki fabrika yangınında patlama: Fırlayan yakıt tankı iki itfaiyeciyi yaraladı
0 0

Tuzla’da deri sanayi sitesinde bulunan Ema Kimya Sistemleri-Huntsmann’a ait bir polyester fabrikasında saat 11:40’da henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.

18 Eylül 2019 Çarşamba 14:23

Yangına itfaiyenin müdahalesi sırasında fabrikada patlama meydana geldi. Patlama sırasında bir yakıt tankı fırlayarak metrelerce uzaktaki itfaiye aracının üzerine düştü. İki itfaiyeci yaralandı. Yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığı bildiriliyor. 

 

Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edilirken, rüzgar nedeniyle de yangına güçlükle müdahale eden itfaiye ekiplerinin söndürme çalışmaları sonucunda yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı.

 

 

DHA’nın haberine göre, zaman zaman patlamaların da yaşandığı yangının sıçraması nedeniyle alev alan itfaiye aracındaki yangın da ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü. Fabrika çevresinde park halinde bulunan araçlar da yandı.

 

Fabrikada söndürme çalışmaları devam ederken saat 15.00 sıralarında yakıt tankı patladı. Patlama sonucu fırlayan yakıt tankı itfaiye aracının üzerine düştü. Tankın üzerine düştüğü itfaiye aracında bulunan Yusuf Tüysüz ve Nebi Polat isimli itfaiyeciler yaralandı. Yaralı itfaiyeciler hastanede tedavi altına alındı.

 

Yangının başlamasıyla fabrikada çalışan işçilerin ise hemen tahliye edildiği bildiriliyor.

 

 

Kimyasal madde caddeye aktı

 

Yangın nedeniyle fabrikadan sızan kimyasal bir sıvı caddeye aktı. İtfaiye ekipleri herhangi bir tehlikeye karşı kimyasal sıvının üzerine kum döktü. Fabrikanın bulunduğu Aydınlı Yolu ve Orhanlı Yolu ise polis ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı. 

 

İBB İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, yangında can kaybının olmadığını belirterek, “Yangına 48 araç 138 personelle müdahale yapılıyor. Diğer fabrikalara sirayet önlenmeye çalışılıyor. Kimyasal malzemeler nedeniyle ara sıra patlamalar oluyor” dedi.

 

 

Valilik: Yoğun dumandan yedi kişi etkilendi

 

İstanbul Valiliği’nden yapılan yangın ile ilgili açıklamada ise şöyle dendi: “Tuzla Aydınlı Mahallesi, Aydınlı Yolu caddesi üzerinde bulunan, İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren asfalt ve kimyasal madde üretimi yapan bir fabrikada bugün saat 11.40 sıralarında yangın meydana gelmiştir. Söz konusu yangına itfaiye, 112 Acil, AFAD-KBRN ve UMKE-KBRN ekipleri ile Orman Yangın Söndürme ekiplerince müdahale edilmektedir. Yangın nedeniyle oluşan yoğun dumandan iki itfaiye personeli olmak üzere, yedi kişi etkilenerek hastaneye sevk edilmiş, yapılan ayakta müdahale sonrası taburcu edilmişlerdir. Ayrıca fabrika içerisindeki bir kazanın infilak ederek itfaiye aracına isabet etmesi neticesinde yaralanan iki itfaiyecimiz de 112 ekiplerimizce hastaneye sevk edilmiştir. Yangının başlangıcından beri, halk sağlığını olumsuz yönde etkileyen herhangi bir duruma rastlanmamıştır.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamada ise şöyle dendi: “Alevlerin, fabrikanın bitişiğinde bulunan silolara da sıçraması üzerine söndürme çalışmaları sürüyor. Yangına İstanbul İtfaiyesi’nin, 13’ü Anadolu Yakası,  sekizi Avrupa Yakası olmak üzere  21 istasyonundan 53 araç, 147 personeli ile müdahale ediliyor. İBB itfaiyesi ile birlikte, ilçe belediyelerden 14 su ikmal aracı, İSKİ’den de üç su ikmal aracı söndürme çalışmalarında görev alıyor. Ayrıca, söndürme çalışmalarında Gebze İtfaiyesinden de üç araç bulunuyor.”

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha