• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

50 günlük tutukluluğunda kansere yakalandı

50 günlük tutukluluğunda kansere yakalandı
0 0

KHK ile ihraç edildikten sonra 2016’da “Gülen Cemaati üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Prof. Dr. Haluk Savaş, 50 gün süren tutukluluğunda kansere yakalanıp, ölüm döşeğindeyken tahliye edildi.

9 Ocak 2019 Çarşamba 15:47

O günden beridir bir yandan kanserle mücadele ederken, diğer yandan da uğradığı haksızlığın son bulması çabasındaki Savaş, yaşadıklarını anlattı. 

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan 36 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 135 bin 144 kamu emekçisi ihraç edildi. İhraç edilen bu binlerce kamu emekçisinden biri de 1 Eylül 672 Nolu KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Haluk Savaş’tı. Aynı KHK ile kendisi gibi hekim olan eşi Doç. Dr. Esen Savaş da ihraç edildi. 

 

21 Temmuz 2016’de “Gülen Cemaati üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra aynı suçlamayla 29 Eylül’de yeniden gözaltına alınan Savaş hakkında bu kez tutuklama kararı verildi. Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Savaş, 50 gün süren tutukluluğu süresince safrayolu ve pankreas kanserine yakalandı.

 

Görevden alındığı Gaziantep Üniversitesi’nde "biyolojik psikiyatri", "oksidatif stres"  ve "genetik" konularında bilimsel çalışmalar yaptıklarını anlatan Savaş, imza attıkları çalışmalarla Türkiye’de ve bazı uluslararası mecralarda ödüller aldıklarını ifade etti. Savaş, buna rağmen 2015’te CHP’den milletvekili aday adayı başvurusu yaptıktan sonra hükümetin sağlık politikalarını sosyal medya üzerinden eleştirdiği için ihraç edildiği görüşünde.

 

‘TÜRKİYE İÇİNE DÜŞTÜĞÜ ÇUKURDAN HALA ÇIKAMADI’

 

2015 yılındaki genel seçimlerin gerçek anlamda yapılan son seçim olduğunu belirten Savaş, Devlet Bahçeli’nin müdahalesi ile demokratik zeminin ayaklarının altından kaydığını ve o tarihten sonra yaşanan olaylar, bombalamalar. Türkiye’de nasıl bir derin demokrasi krizinin ortaya çıktığının en büyük kanıtları olduğunu vurguladı. Savaş, Türkiye’nin içine düştüğü bu büyük çukurdan halen çıkamadığını da ekledi.

 

Sonrasında yaşanan 15 Temmuz darbe girişimin bütün ülkeyi etkilediğini kaydeden Savaş,  “Hükümetin çıkardığı KHK’ler, geniş toplum kesimlere dönük tedbir amaçlı girişim olsa da, masum toplum kesimlerine de zarar verici sonuçlar doğurdu” dedi.

 

12 YAŞINDAKİ OĞLU HAVALİMANINDA SORGULANDI

 

Esen o fırtına içerisinde ağaçtan düşen yapraklar gibi KHK’larla görevlerinden alınmış olsalar da Savaş’ı o dönem en çok üzen şey, İrlanda’da dil eğitimi gören 12 yaşındaki oğlunun Türkiye’ye girerken Atatürk Havalimanı’nda yanlarında bir psikolog ya da çocuk psikiyatrist olmadan polis tarafından sorgulanması olmuş. Savaş, polislerin anne ve babasının ne yaptığı, suç işleyip işlemedikleri, kimlerle temas halinde oldukları ve bir örgüt içerisinde olup, olmadıklarına dair sorularına maruz kalan oğlunun yaşadığı travmayı hala atlatamadığını kaydetti.

 

KANSERE YAKALANDI

 

Tutuklanma süreci hakkında da bilgi veren Savaş, “FETÖ”den tutuklananların hem cezaevinde hem de toplumca özel bir muameleye maruz kaldığını ifade etti. Kendisini tutuklayan kadın hakimin yine ‘FETÖ üyeliğinden’ meslekten ihraç edildiğini ve tutuklandığını öğrendiğini paylaşan Savaş, cezaevinde baş gösteren sağlık problemleri nedeniyle muayene olma konusunda verdiği zorlu çabaların ardından safrayolu ve pankreas kanserine yakalandığını öğrendi.

 

Cezaevinde ve hastanede tedaviye erişim hakkının engellediğini dile getiren Savaş, acil ameliyat edilmesine ihtiyacına rağmen cezaevine gönderildiğini ekledi. Tekrardan hastaneye götürüldüğünde ise, bu kez görevli doktorların kendisine ‘En yetkili kişiler ameliyatına girmeyecek. Seni alt yetkiye sahip doktorlar ameliyat edecek. Ameliyattan hemen sonra bir gün yoğun bakımda kalıp, sonra hastanedeki koğuşuna alınacaksın’ dediğini aktaran Savaş, bu şekilde ölüme terk edilmek istenildiğini ifade etti.

 

Yoğun bakımda iken iki kez reddedilen tahliye talebinin üçüncüsünde kabul edilip tahliye edilen Savaş, o günden beridir bir yandan kanserle mücadele ederken, diğer yandan da uğradığı haksızlığın son bulması çabasında. Savaş, bu uğurda beslediği yaşam sevincini ise "Yeni bir hayatı kurmak için yüksek bir enerjiyle ‘Her şey çok güzel olacak’ deyip hayata asılmak gerekiyor" sözleriyle dile getirdi.

 

Prof. Savaş, yargılandığı davanın Antep 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasında beraat etti.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - HAMDULLAH KESEN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha