• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

60 bin imza ‘temiz hava hakkı’ için Meclis’te

60 bin imza ‘temiz hava hakkı’ için Meclis’te
0 0

Meclis’te bugün görüşmeye açılacak Maden Kanunu Teklifi’nde yer alan 45. Madde’nin geri çekilmesi talebiyle başlatılan imza kampanyasına üç günde 60 bin kişi katıldı. Madde 45, en az 10 termik santrale iki yıl daha faaliyete devam etme hakkı tanıyor.

12 Şubat 2019 Salı 18:19

Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında yasadan faydalanacak termik santrallerin bulunduğu illerdeki yerel grupların bugün Meclis’te siyasi parti grup başkan vekillerini ziyaret edip 60 bin imzayı teslim ettiği belirtildi.

 

Türk Tabipleri Birliği, TEMA Vakfı, Greenpeace Akdeniz, HEAL, 350.org, WWF-Türkiye, HalkvSağlığı Uzmanları Derneği ve Türk Toraks Derneği gibi çevre ve sağlık alanında çalışan 17 kuruluşun üyesi olduğu Temiz Hava Hakkı Platformu’nun Madde 45’in sebep olacağı kirliliğe dikkat çekmesinin ardından, bahsi geçen santrallerin bulunduğu bölgelerden yerel gruplar, change.org aracılığı ile bir imza kampanyası başlatmıştı.

 

Kampanyaya üç gün gibi kısa bir sürede 60 bin kişi katıldı. Birçok ünlü isimle birlikte taraftar grupları da kampanyanın çağrısına katılarak, #temizhavahaktır’ ‘#2yılbeklemez’ etiketleriyle destek verdi.

 

2013 yılında kömürlü termik santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlaması için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan altı yıl boyunca zehirli gazları doğrudan havaya saldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha