• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

76 ilde 'Gülen Cemaati' operasyonu: 1112 kişi hakkında gözaltı kararı

76 ilde 'Gülen Cemaati' operasyonu: 1112 kişi hakkında gözaltı kararı
0 0

Ankara merkezli 76 ilde düzenlenen 'Gülen Cemaati' operasyonunda 2010 yılındaki komiser yardımcılığı sınavıyla ilgili 1112 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

12 Şubat 2019 Salı 09:11

2010'daki komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik 'Gülen Cemaati' soruşturmasında 76 ilde 1112 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma hakkında yapılan açıklama şöyle:

 

- 2010 yılında yapılan Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'nda FETO silahlı terör örgütü üyelerinin yazılı sınav öncesinde sınav sorularına erişerek sınav sorularını örgüt üyelerine verdiklerinin tespiti üzerine, sınav sorularının verildiği illerle eş zamanlı operasyon planlanmıştır. Bu kapsamda tüm illerin kom şube müdürlüklerinden çağırılan görevlilere operasyon öncesi kom daire başkanlığı tarafından bilgi ve eğitim verilmiştir. Sınav sorularını bahsi geçen sınavda aldığı tespit edilen 1112 kişinin bilgileri ve delilleri operasyon öncesi 75 ilimize gönderilmiştir.Aynı şekilde Ankara'da sınav sorularını alarak komiser yardımcısı olan 45 şüpheli hakkında da Ankara dahil 16 ilde 12.02.2019 tarihinden itibaren gözaltı kararı verilmiş olup, gözaltı kararı verilen FETÖ şüphelilerinin işlemleri Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğünce devam etmektedir.

 

SOYLU AÇIKLAMIŞTI

 

'Gülen Cemaati'ne yönelik büyük bir operasyon hazırlığı olduğunu açıklayan İçişleri Bakanı Soylu, "Bunları kazıyıp bitireceğiz bu ülkede" ifadelerini kullanmıştı.

 

Soylu şunları söylemişti:

 

— FETÖ'ye yönelik bir büyük operasyon daha hazırlıyoruz. Akıllarını başlarından almazsak namerdiz. Bu memlekete sahip çıkacak evlatları var. Bir büyük operasyon daha hazırlıyoruz. Onların yaptıkları hileleri şeytanlar yapmaz. Öyle hileler ortaya koymuşlar, bu milletin evlatlarını öyle istismar etmişler. Bazıları acıyorlar. Ben de acıyanlara acıyorum. Bir sapığın peşine takılıp gitmek hele bütün bu anlayışı gördükten sonra hala orada ısrar etmek bu suçun ortağı olmaktan başka bir şey değildir. Gereğini yerine getireceğiz, bunları kazıyıp bitireceğiz bu ülkeden, kim ne yaparsa yapsın.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha