• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

950 bin üniversite mezununa icra şoku!

950 bin üniversite mezununa icra şoku!
0 0

Üniversitedeyken Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve katkı kredisi alan ancak borcunu bir türlü ödemeyenler yandı. Zira borçlu yaklaşık 950 bin gencin belgeleri haciz için vergi dairelerine gönderildi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:02
Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında, gelir testine girmeyerek 6 bin liraya varan prim borcu ile karşılaşan 7 milyon genç işsize bir darbe de Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) geldi.

Üniversite hayatı boyunca maddi güçlükler nedeniyle devletten öğrenim ile katkı kredisi alan ve borcunu ödeyemeyen 947 bin 173 yeni mezun öğrenciye, icra yolu göründü. 2014 yılında 36 bin öğrenci kredi borçları için erteleme talep etti.

HESAPLAR BLOKE EDİLİYOR

KYK’nın faaliyet raporunda, “Borçlarını zamanında ödemeyen borçlulardan öğrenim kredisinden 947 bin 173 kişinin evrakları ilgili vergi dairelerine gönderilmiştir” denildi. Ayrıca 2014 yılı içerisinde 23 bin 226 öğrencinin öğrenim, 12 bin 781’inin ise katkı kredi borçlarının erteletildiği belirtildi.

KYK bünyesinde devlet, üniversite kazanan öğrencilere karşılıksız olmak üzere burs imkanı sunuyor. Ancak bu durumundan 360 bin öğrenci faydalanabiliyorken, geri kalan 872 bin öğrenci ise öğrenim kredisi desteği alıyor.

Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere okudukları bölüme göre iki veya dört yıllık süreçte alacakları kredi karşılığında senet imzalatılıyor.

Öğrenciler kredileri öğrenim hayatları boyunca her ay düzenli olarak alıyor. Öğrenim sürelerinin sonunda erkek öğrenciler için ödemeler iki yıl, kız öğrenciler için ise iş bulduktan sonra başlıyor. Ancak bu süre içinde bir işte sigortalı olarak çalışmaya başlayan öğrenciden kredi ödemeleri tahsil edilmeye başlanıyor.

İki yılın sonunda hala iş bulamayan öğrenciler ise KYK’ya başvurup bir yıl daha ödemelerini erteleyebiliyor. Erteleme süreleri dolan belgeleri vergi dairesine gönderilen öğrencilere e-haciz uygulanıyor. E-haciz ile kişinin tüm banka hesaplarına bloke getiriliyor.

6 MİLYAR LİRA TAHSİL EDİLDİ

2003 ile 2014 yılları arasında öğrenim kredisi olarak öğrencilere 15.7 milyar lira verilirken, tahsil edilen toplam miktar ise 6.4 milyar lira oldu. Bu süre zarfında karşılıksız burs olarak öğrencilere 6.1 milyar lira verildi. 

Kaynak: Millet Gazetesi
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha