• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB Konseyinden 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması: Tüm bölgenin istikrarına zarar verir

AB Konseyinden 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması: Tüm bölgenin istikrarına zarar verir
0 0

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na son verilmesi çağrısında bulundu.

10 Ekim 2019 Perşembe 00:02

28 üye ülke adına yazılı açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Suriye'de kalıcı çözümün askeri yollarla sağlanamayacağını belirtti. Mogherini, açıklamada, "AB Türkiye'ye tek taraflı askeri operasyonunu sonlandırması çağrısında bulunuyor. Suriye'nin kuzey doğusunda yaşanacak yeni çatışmalar tüm bölgenin istikrarına zarar verecektir" iddiasında bulundu.

 

Şiddetin sona erdirilmesi, terörizmin sonlandırılması ile Suriye'de ve bölgede istikrarın sağlanması hedeflerinin AB tarafından paylaşıldığını belirten Mogherini, şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye, AB'nin kilit ortağı ve Suriye krizinde ve bölgede önemli bir aktördür. AB, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapmadaki önemli rolü dolayısıyla Türkiye'yi takdir etmektedir. Türkiye'nin güvenlik endişeleri, uluslararası hukuka uygun biçimde siyasi ve diplomatik yollardan çözülmelidir, askeri yoldan değil. AB, tüm taraflara Suriye'de sivilleri korunması ve insani yardımın ulaştırılması konusundaki uyarısını yinelemektedir." 

 

Mogherini, AB'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurguladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha