• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB, sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar Euro daha gönderiyor

AB, sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar Euro daha gönderiyor
0 0

Reuters, Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar için vermeyi vadettiği mali yardımın 3 milyar Euro'luk ikinci kısmını onaylamaya hazırlandığını bildirdi.

13 Mart 2018 Salı 20:55

Reuters'ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çarşamba günü Avrupa Komisyonu'nun göçten sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos'un konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

 

AB, Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşması kapsamında iki parça halinde 3'er milyar Euro'luk mali yardımda bulunmayı taahhüt etmişti.

 

Bu yardımın 3 milyar Euro'luk ilk kısmı farklı projelerde kullanılmak üzere harcanmaya başlandı.

 

AB-TÜRKİYE ZİRVESİ 26 MART'TA

 

AB Konseyi Başkanı Sözcüsü Preben Aamann, daha önce Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "AB-Türkiye zirvesi, AB Konseyi Başkanı (Donald) Tusk'ın, (AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude) Juncker'in ve (Bulgaristan Başbakanı) Boyko Borisov'un katılımıyla 26 Mart'ta Varna'da yapılması planlandı, zirvede AB-Türkiye ilişkileri, ayrıca bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak" ifadelerine yer vermişti.

 

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Alexander Winterstein da Varna'daki görüşmenin hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler de dahil olmak üzere Türkiye'deki son gelişmelerin ele alınması açısından fayda sunacağını söylemişti.

 

AB, nisan ayında da Türkiye'nin birliğe katılım süreciyle ilgili önemli bir rapor açıklamaya hazırlanıyor.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha