• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB, veri kuralları ihlali nedeniyle WhatsApp'a para cezası hazırlığında

AB, veri kuralları ihlali nedeniyle WhatsApp'a para cezası hazırlığında
0 0

Avrupa Birliği (AB), mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon Euro'ya varan para cezasına çarptırılabilir.

24 Ocak 2021 Pazar 00:15

Politico'nun haberine göre; WhatsApp'ın Avrupa'daki merkezinin yer aldığı İrlanda'da bulunan veri koruma kurumunun şirketin kişisel verileri kullanımına yönelik incelemesini sürdürdüğü kaydedildi.

 

İncelemenin, WhatsApp uygulamasının kişisel verilerin Facebook ile paylaşılması konusunda hatalar yaptığı ve Avrupa'daki kullanıcıları bu konuda gerekli biçimde bilgilendirmediği için başlatıldığı anımsatılan haberde, bunun AB çapında 2018 yılında yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne (GDPR) aykırı olduğu belirtildi.

 

Haberde, şirkete verilecek ceza konusunda İrlanda Veri Koruma Kurumu'nun AB üyesi diğer ülkelerdeki ilgili mercilerle görüşmelerde bulunduğu, WhatsApp'ın AB kişisel veri kurallarındaki şeffaflık şartlarını ihlalden ötürü 30 ile 50 milyon Euro arasında para cezası ile karşılaşabileceği ifade edildi.

 

Haberde, Facebook'un finansal raporlarında WhatsApp'a gelebilecek para cezası için 77,5 milyon Euro'luk bir kaynak ayırdığına dikkat çekildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha