• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Başkanı Trump: Türkiye'den piyasalarını daha fazla açmasını talep ediyoruz ve bunu da yapıyorlar

ABD Başkanı Trump: Türkiye'den piyasalarını daha fazla açmasını talep ediyoruz ve bunu da yapıyorlar
0 0

ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından bir ortak basın toplantısı düzenledi.

13 Kasım 2019 Çarşamba 23:16

Konuşmasına "Tutuklu Serkan Gölge'yi serbest bıraktığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum" diye başlayan Trump, Erdoğan ile Suriye'deki gelişmeleri konuştuklarını, açık ve üretken bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi:

 

"Türkiye herkesin bildiği gibi çok iyi bir NATO müttefiki ve stratejik ortak. Ekonomik ilişkilerimizin çok iyi büyüme potansiyeli var ve büyümesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la müzakereler oldukça başarılıydı. Türkiye ve ABD'nin daha iyi bir duruma gelmesini bekliyoruz.

 

"Türkiye'nin yapması gereken şeyleri yapmaya devam etmesini umuyoruz. NATO'da ABD'den sonraki en büyük ordu Türkiye'ye ait. Güvenlik harcamalarını da artırıyor. Afganistan'daki misyonlara da katılıyorlar.

 

"Türkiye ABD'nin savunma programlarına parça da sağlıyor, F-35'ler de bunlardan bir tanesi. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alması bizim için çok büyük zorluk oluşturuyor, umarız bunu düzeltebiliriz. Güvenlik danışmanlarımızla buna bir çözüm getirilmesini konuştuk.

 

"100 milyar dolarlık ticaret hacmi için anlaştık. Bu ABD için de çok iyi olur. Bizim ticaret açığımızı da azaltmayı hedefliyoruz. Türkiye'den piyasalarını daha fazla açmasını talep ediyoruz ve bunu da yapıyorlar."

 

Erdoğan: 100 milyar dolarlık ikili ticaret hacmine nasıl erişebileceğimizi ortaya koyduk

 

Trump'ın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülkenin işbirliğini geliştirme konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

 

İlişkilerde yeni bir sayfa açmada kararlı olduklarını belirten Erdoğan, Türkiye'deki cezaevlerinde veya Suriye'deki cezaevlerinden kaçtıktan sonra yakalanan 2 bin 200 IŞİD mensubunun Türkiye'nin elinde bulunduğunu söyledi.

 

29 Ekim'de Temsilciler Meclisi'nin Ermeni Soykırımı'nı tanıyan kararına da değinen Erdoğan, "104 yıl önce savaş sırasında yaşanmış bir meselede karar vericiler siyasetçiler değil tarihçiler olmalıdır. Türkiye diyalogdan ve özgür tartışmadan yanadır. Ermeni tarafına ortak tarihi komisyon kurulması teklifimiz hala geçerli. Silahlı kuvvetlerimizin arşivlerinde 1 milyondan fazla belge mevcut" dedi.

 

Erdoğan bu kararın, iki ülke arasındaki ilişkileri dinamitlemek isteyenlere hizmet ettiğini savundu.

 

Türkiye'deki cezaevlerinde 40 farklı ülkeden 1.216 IŞİD üyesi olduğunu belirten Erdoğan, ABD'nin Orta Doğu'daki barış amacına ulaşabilmesi için en güvenilir ortağının Türkiye olacağını söyledi ve ekledi:

 

"FETÖ'nün ABD'deki mevcudiyetinin sona erdirilmesi talebimizi yine ortaya koyduk. 100 milyar dolarlık ikili ticaret hacmine nasıl erişebileceğimizi ortaya koyduk.

 

"Siyasi meselelerin ekonomik meseleleri etkilememesini istiyoruz. Değerli dostum Türkiye'nin Patriot'lar konusunda karşılaştığı haksızlığı Osaka'da ifade etti. Türkiye'ye teklif verilmesi durumunda Patriot'ları almak istediğimizi tekrar söyledim."

 

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump, bugün TSİ 20.00'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı Beyaz Saray'da karşılamıştı. İki liderin baş başa görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü, ardından da heyetlerin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenlendi.

 

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da senatörlerle bir araya geldi.

 

Canlı yayınlanan görüşmelerde senatörler S-400 savunma sistemlerinin alınmasına dair endişelerini dile getirdi ve Türkiye'nin Kürtlere karşı herhangi bir saldırıda bulunmasını istemediklerini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise senatörlere verdiği yanıtta, "Kürtlerle teröristler arasında bir ayrım yapmak gerekiyor. Kürtler benim kardeşlerim ve en fazla Kürt benim ülkemde yaşıyor" dedi.

 

Obama döneminde Kobani'den 350 bin Kürt'ün Türkiye'ye iltica ettiğini söyleyen Erdoğan, bu insanların bakımını üstlendiklerini, başka kimsenin de destek vermediğini söyledi.

 

Senatörlerin Kürtler derken kastettiğinin YPG olduğunu ve bu örgütün PKK'nın yan kuruluşu olduğunu söyleyen Erdoğan, güvenli bölge için ise "Biz planları yaptık, projeleri hazırladık, burada adımı atarsak 6 ay ile 2 yıl arasında 1 milyon mülteciyi bu güvenli bölgeye yerleştirebiliriz. 1 milyon da Rakka ve Deyr ez Zor bölgesine yerleştirebiliriz" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha