• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD: Çavuşoğlu ile Türkiye'de haksız olarak tutuklu bulunan diğer ABD'lileri konuştuk

ABD: Çavuşoğlu ile Türkiye'de haksız olarak tutuklu bulunan diğer ABD'lileri konuştuk
0 0

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Çavuşoğlu ile Türkiye’de haksız olarak tutuklu bulunan diğer ABD’lileri konuştuk” açıklaması yaptı.

17 Ekim 2018 Çarşamba 22:40

Türkiye ile ABD ilişkileri Rahip Brunson’ın serbest bırakılarak Amerika’ya dönmesi sonrası yumuşama sinyalleri veriyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İstanbul’da Suudi Başkonsolosluğu’na 2 Ekim’de gittikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı için Suudi Arabistan’daydı. ABD’li bakan bugün ise Ankara’ya geldi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

 

Görüşme sonrası açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, “Kaşıkçı ve Münbiç konularını konuştuk. Verimli bir görüşmeydi. PKK ile mücadele dahil birçok konuda görüş alışverişi yaptık” dedi.

 

Ziyaretin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yayınladı.

 

Suriye, İran gibi bölgesel konuların tartışıldığını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı soruşturmasında Türkiye’ye yardım etme teklifinin de tekrardan iletildiğini duyurdu.

 

Açıklamada, “Dışişleri Bakanı ayrıca Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Dr. Serkan Gölge ve diğer ABD vatandaşları ile ABD misyonlarında çalışan kişilerin haksız tutukluluğunu konuştu” ifadeleri yer aldı.

 

Bu arada ABD'li Bakan Pompeo, Türkiye’de tutuklu bulunan konsolosluk görevlilerinin aileleriyle bir araya geldi.

 

Reuters’a göre görüşmeye Metin Topuz, Nazmi Mete Cantürk ve Hamza Uluçay’ın aileleri katıldı.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha