• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD’deki Halkbank davası savcısı, bankayı suçlamalardan kaçma ve mahkemeye itaatsizlikle itham etti

ABD’deki Halkbank davası savcısı, bankayı suçlamalardan kaçma ve mahkemeye itaatsizlikle itham etti
0 0

ABD’nin İran’a yaptırımlarını ihlal etme planları yapma suçlamasıyla Manhattan’daki bir federal mahkemede görülen Halkbank davasına bankadan herhangi bir temsilci katılmadığı bildirildi.

22 Ekim 2019 Salı 20:03

Savcılığın Halkbank’ın ABD’deki avukatlarına mahkeme celbi ilettiğini kaydeden Savcı Yardımcısı Michael Lockard, bankanın duruşmaya katılmayarak suçlamalardan kaçtığını ve mahkemeye itaatsizlik ettiğini söyledi.

 

Davaya bakan Yargıç Richard Berman bugünkü duruşmada, ABD’de iki yıldan uzun süre cezaevinde kaldıktan sonra Türkiye’ye dönen eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürü olması konusunda ise “Sanırım bu da finansal suçlar işlemiş birinin topluma entegre edilmesinin bir yolu” diye konuştu.

 

Yargıç Berman, bankaya iki hafta ek süre tanındığını açıkladı.

 

ABD’de adliye haberleri yapan Courthouse News’in muhabiri Adam Klasfeld, Halk Bankası’nın bugün ABD’de görülen duruşmaya avukat göndermeyerek katılmadığını yazdı.

 

Halkbank’ın ABD’deki avukatı Andrew Hruska, Pazartesi günkü mahkeme kayıtlarında, Halkbank adına celbi kabul etme veya duruşmaya katılma yetkisi olmadığını ifade etti.

 

Manhattan’daki federal savcılık, Halkbank’a karşı suçlamaları 16 Ekim’de gündeme getirdi. Halkbank, suçlamaları, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına karşı Washington’un yaptırımı olarak yorumladı.

 

Reuters haber ajansı konuyla ilgili haberinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Halkbank’a yöneltilen mesnetsiz suçlamaları reddettiğini belirterek Çavuşoğlu’nun, “ABD yasaları doğru biçimde uygulandığı takdirde ve yine siyasi saikler bir kenara bırakılması durumunda Halkbank yöneltilen birçok suçlamadan aklanacaktır” sözlerine yer verdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha