• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'den Afrin açıklaması: Afrin'den gelen haberlerle ilgili ciddi endişelerimiz var

ABD'den Afrin açıklaması: Afrin'den gelen haberlerle ilgili ciddi endişelerimiz var
0 0

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonuna ilişkin açıklama yaptı.

19 Mart 2018 Pazartesi 18:52

“Washington yönetiminin Afrin şehir merkezinden son 48 saat içinde gelen haberlerden derin kaygı duyduğunun” belirtildiği açıklamada, büyük oranda Kürt nüfusun bulunduğu kentin TSK ve Türkiye'nin desteklediği güçlerin saldırı tehdidi nedeniyle boşaltıldığı görülüyor" ifadesi yer adlı.

 

Birleşmiş Milletler’in (BM) Afrin’den ayrılan nüfusu yüzlerle ve hatta binlerle ifade ettiğinin aktarıldığı açıklamada, bu insanların acil barınma ve temel gereksinimlerini karşılayacak yardıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

 

Açıklamada şu ifadeler dikkati çekti:

 

“Afrin'deki yağma haberlerinden de kaygılıyız. Buradaki duruma ilişkin ciddi kaygılarımızı defaatle Türk yetkililere söyledik.”

 

Kuzeybatı Suriye’de, Türkiye, Rusya ve rejim dahil tüm aktörleri insani yardım kuruluşlarına geçiş sağlamaya ve şiddet nedeniyle yerlerinden olan insanlara acil insani yardım ulaştırmaya çağıran Washington yönetimi, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını dikkate alıyoruz” mesajı verdi.

 

Açıklamada, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne IŞİD'le savaşta bağlı olunduğuna da dikkat çekildi.

 

KAYNAK: HÜRRİYET

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha