• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'li diplomat: “Avrupalılar bize ‘Türkiye’yi NATO’dan atın’ diye lobi yapıyor”

ABD'li diplomat: “Avrupalılar bize ‘Türkiye’yi NATO’dan atın’ diye lobi yapıyor”
0 0

Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş Biden’ın 2016’da Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında sohbet toplantısı yaptığı gazeteci grubu arasındaydı. Aydıntaşbaş bugünkü yazısında “Zamanı geldi” diyerek o sohbetten bir detay aktardı.

23 Kasım 2017 Perşembe 13:05

Eski ABD başkan yardımcısı Joe Biden, görevde olduğu dönemde gazetecilere Türkiye’de demokrasinin geriye gitmesinden Avrupa ülkelerini sorumlu olduğunu söylemiş. Biden’ın yanındaki diplomat da, “Avrupalılar bize ‘Türkiye’yi NATO’dan atın’ diye lobi yapıyor” bilgisini vermiş.

 

“Biden, Türkiye’nin demokrasi noktasında geriye gitmesinden ciddi oranda Avrupalıları sorumlu tutuyor, Avrupa Türkiye’yi ittiği için ‘içe kapanma’ yani otoriterleşme dönemine girdiğimizi düşünüyordu. Toplantı bittikten sonra ayaküstü sohbet sırasında da bu görüşü yeniden dile getirdi. O esnada orada bulunan son derece kıdemli bir Amerikalı yetkili de lafa girerek “Biliyor musunuz bazı Avrupa ülkeleri kapalı kapılar ardında ‘Türkiye’yi NATO’dan atsanıza’ diye bize lobi yapıyor. Biz bunu tabii ki reddediyoruz’ dedi. O dönem bu lafı kulak arkası ettim. Ayaküstü bir sohbet esnasında söylendiği için yazmadım. Şimdi ise bunun çok önemli bir bilgi kırıntısı olduğunu düşünüyorum. Olayın üzerinden iki yıl geçmiş olmasına karşın yazmaya değer buldum.” 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha