• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD, Menbiç'e zırhlı araç ve ağır silah gönderdi

ABD, Menbiç'e zırhlı araç ve ağır silah gönderdi
0 0

Türkiye'nin "Operasyon yapacağız" söylemlerinden sonra Menbiç'e yoğun bir askeri sevkiyat yapan ABD, DSG'ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi’ne zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdi.

17 Ekim 2018 Çarşamba 22:01

Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkililerinden edinilen bilgilere göre ABD, Türkiye'nin "Menbiç'e operasyon yapacağız" söyleminden sonra Menbiç'te askeri varlığını artırıyor ve bölgeye askeri sevkiyat gerçekleştiriyor.

 

Menbiç'in Cerablus tarafındaki sınırda askeri önlemler iki katına çıkartılırken, DSG'ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları da sınırdaki önlemlerini iki katına çıkardı.

 

Sınırda devriye görevleri yapan ABD, Menbiç Askeri Meclisi'ne ise zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdi. Gönderilen zırhlı araçlara Menbiç Askeri Meclisi'nin amblemi yapıştırıldı

 

ABD'nin Menbiç Askeri Meclisi’ne gönderdiği zırhlı araçlar

 

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Menbiç Askeri Meclisi'nden bir yetkili, ABD'nin kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şöyle konuştu:

 

"Türkiye'nin Menbiç ile ilgili söylemlerinden sonra ABD bölgedeki askeri varlığını artırıyor. Bölgede 2 olan askeri üssünü 4'e çıkardı. Askerlerini Menbiç'te artırdı. Bize de yaptığı yardımlarını artırdı. Dün bize zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdi. Silahlar tırlarla gönderildi. Gönderilen ağır silahlarda havan topları, otomatik silahlar, roketler, ısı güdümlü füzeler, doçka ve diğer ağır silahlar var.

 

ABD bize ihtiyaçlar çerçevesinde silahlar ile zırhlı araçlar gönderiyor. Menbiç için Türkiye, IŞİD ve ÖSO tehdidi halen var. Biz olası tehditlere, saldırılara karşı önlemlerimizi almak zorundayız. Önlemler için de daha çok ağır silahlara ve zırhlı araçlara ihtiyacımız bulunmakta. Bu ihtiyaçlarımızı ABD ve koalisyon güçlerine iletiyoruz."

 

Suriye'de IŞİD ile mücadeleyi gerekçe gösteren ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde DSG'nin elindeki bölgelerde 25 askeri üssü var. Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen DSG'ye 5 binden fazla tırla ağır silah ve zırhlı araç gönderen ABD, Menbiç'e de askeri sevkiyat yapıyor.

 

Ankara, ABD'nin DSG'ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha