• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Savunma Bakanı Esper: Kürtlere sizi Türkiye'ye karşı koruyacağız diye söz vermedik

ABD Savunma Bakanı Esper: Kürtlere sizi Türkiye'ye karşı koruyacağız diye söz vermedik
0 0

Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu (SMO) ile 9 Ekim’de Kuzey ve Doğru Suriye’ye yönelik giriştiği askeri harekatta ABD ve NATO’nun onayı olduğu görüşlerini destekleyen açıklamalar ABD Savunma Bakanı Mark Esper’dan geldi.

8 Aralık 2019 Pazar 16:20

Kaliforniya’da düzenlenen Reagan Ulusal Savunma Forumu'nda konuşan Esper, “Suriye’den askerlerinizi çekmekle Kürtlere ihanet ettiğinizi düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltildi.

 

Esper, soruya şu yanıtı verdi: “Taktik açıdan bu hissiyatı taşıyoruz. Onlarla IŞİD’e karşı savaşta birlikte mücadele ettik kan döktük. Fakat uzaktan baktığınızda biz ortak çıkarlar için orada bulunduk. Elbette IŞİD’in işgal ettiği toprakların büyük bölümünü QSD geri aldı ve çok savaşçı kaybettiler.”

 

Suriye’de kalma sebeplerinin esasen IŞİD’e karşı mücadele olduğunu söyleyen ABD Savunma Bakanı, “Ama asla Suriyeli Kürtlere, sonuna kadar orada kalıp onlara bağımsız bir devlet kuracağız diye söz vermedik. Onlara asla sizi 70 yıldır NATO müttefiki olan Türkiye’nin saldırılarına karşı koruyacağız diye söz vermedik. Fakat halen de QSD ile yakından çalışıyor ve müttefikliğimizi koruyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonunu da değerlendiren Esper, “Biz Türkiye’nin kendi konumunu zarara sokan bir pozisyona girdiğini düşünüyoruz. Suriye’nin kuzeyine yönelik saldırısının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Çünkü IŞİD’lilerin hapishanelerden kaçmasına ve bölgede kaosun doğmasına neden oluyor” dedi

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha