• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD Savunma Bakanı Esper: SDG ile beraber bir grup ABD askeri petrol yataklarını korumak üzere Suriye'de kalabilir

ABD Savunma Bakanı Esper: SDG ile beraber bir grup ABD askeri petrol yataklarını korumak üzere Suriye'de kalabilir
0 0

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, SDG ile beraber bir grup ABD askerinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol yataklarının yakınında tutulmasının seçenekler arasında olduğunu söyledi.

21 Ekim 2019 Pazartesi 16:35

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, petrol kaynaklarının IŞİD ya da diğerlerinin kontrolüne geçmesini önlemek için Suriye’nin kuzeyinde belli bölgelerde Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) birlikte bazı ABD birliklerini tutmanın seçenekler arasında olduğunu, fakat herhangi bir karara varılmadığını belirtti.

 

Esper gazetecilere açıklamasında “O bölgenin yakınındaki birkaç şehirde birliklerimiz halihazırda var, amaç kötü eylemleri için kaynak arayan IŞİD’in ve diğer grupların erişimini engellemek” dedi.

 

Esper, bu önlemin petrol yataklarının IŞİD kontrolüne geçmesini önlemek için yapılabileceğini ifade etti.

 

Afganistan ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Esper, Suriye'den ABD askerlerinin çekilmeye başladığını ancak bazı askerlerin bölgedeki müttefikleriyle hâlâ petrol yataklarının yakınlarında bulunduğunu ifade etti.

 

Esper bu seçeneği henüz sunmadığını ve Pentagon'un faklı seçenekler üzerinde çalıştığını ifade etti.

 

Dün New York Times gazetesine konuşan bir üst düzey hükümet yetkilisi ABD Başkanı Donald Trump'ın Pentagon'un Suriye'de bir grup asker bırakma planına olumlu yaklaştığını iddia etmişti. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha