• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Adalet Bakanı Gül: Demirtaş, CHP istediği için içeride

Adalet Bakanı Gül: Demirtaş, CHP istediği için içeride
0 0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HDP'nin cumhurbaşkanı adayıyla Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuyla ilgili ilginç bir yorum yaptı: "CHP istediği için içeride. CHP'nin verdiği oylarla dokunulmazlık kalktı ve Demirtaş yargılandı."

18 Haziran 2018 Pazartesi 10:30

Star gazetesinden Fadime Özkan'a konuşan Gül, "Demirtaş neden içeride, neden dışarıda değil?" sorusuna şu yanıtı verdi:

 

"CHP istediği için içeride. CHP'nin verdiği oylarla dokunulmazlık kalktı ve Demirtaş yargılandı. Bağımsız mahkemelerin verdiği karar tutuklama ve yargılama da sürüyor. Burada Hükümetin, AK Parti'nin tutuklama ya da diğer süreçlerle ilgili söyleyeceği bir şeyi yoktur. AK Parti ve MHP dokunulmazlıkları kaldırdı çünkü ya terörle aranıza mesafe koyacak ya siyaset yapacaksınız. Dokunulmazlıkların kaldırılmasında AK Parti ve MHP'nin oyları yetmez, HDP'nin oy verecek hali yok, demek ki CHP de oy verdi. Anayasa değişikliğinde Meclis böyle bir tercih yaptı, bağımsız mahkemeler de böyle bir karar verdi. Tutuklu birini aday gösteren HPD'dir. Kimse buradan mağduriyet kahramanlığı çıkartamaz."

 

Gül, Özkan'ın Sadece HDP değil İnce, "Akşener ve Karamollaoğlu da şunu ima ediyor: Erdoğan kendine rakip olmasın diye Demirtaş içeride…" ifadesine üzerine şöyle devam etti:

 

"Net söyledim; CHP'nin desteği olmasaydı dokunulmazlık kalkmaz, yargılama olmazdı. Tutuklamaya ya da tahliyeye karar verenler bağımsız mahkemelerdir. Ayrıca kişi tutukluyken aday gösterildi, belli kısıtlamalara tâbi olabileceği biliniyor. Başka tercih yapılabilirdi yapılmadı. Böyle bir gerekçe tahliye kanunumuzda yok. Aday kişi serbest kalır, demiyor yasalarımız."

 

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılanması hakkında "Siyasette her şeyin bir bedeli vardır. Ancak bugün HDP'ye ve Demirtaş'a bedel ödeten sistem değil, PKK" demişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha