• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Adalet Bakanı Gül: Emine Bulut'ların, Ayşe Tuğba'ların, Özgecan'ların, Ceren Özdemir'lerin vebalinden canileri adalete teslim etmekle kurtulamayız

Adalet Bakanı Gül: Emine Bulut'ların, Ayşe Tuğba'ların, Özgecan'ların, Ceren Özdemir'lerin vebalinden canileri adalete teslim etmekle kurtulamayız
0 0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, kadın cinayetlerine ilişkin konuştu.

6 Aralık 2019 Cuma 10:05

Gül, "Emine Bulut'lar, Ayşe Tuğba'lar, Özgecan'lar, Ceren Özdemir'ler gibi nice canların vebalinden sadece canileri adalete teslim edip cezalandırmakla kurtulamayız" dedi. Bakan Gül, olaylara geniş ve bütünlüklü bir perspektiflikle yaklaşmak gerektiğini belirtti.

 

İstanbul’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı'nda kadın cinayetlerine ilişkin konuşan Bakan Gül, "Bu konuda ne yapabiliriz, nerede eksiğimiz var, hangi konunun üzerine gitmeliyiz? Vakit kaybetmeden bu konunun üzerine gitmeliyiz" ifadelerini kullandı. 

 

"Aile içi şiddete, kadına yönelik şiddet olaylarında bir merhem sürmek değil, kalıcı bir neşter vurmak devletin tüm kurumlarının ortak çabasıyla toplumun bütün kesimlerinin gayretiyle mümkün olacaktır. STK'lar eğitim camiası ve medya sorunun temeline inerek bu mücadeleyi sürdürebilir" diyen Bakan Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Yargı teşkilatımız da dinmek bilmeyen bu çığlık, bu feryat karşısında en yüksek kararlılıkla ve büyük bir özenle üzerine düşeni yaparak iş birliğinin etkin bir parçası olmalıdır. Emine Bulut'lar, Ayşe Tuğba'lar, Özgecan'lar, Ceren Özdemir'ler gibi nice canların vebalinden sadece canileri adalete teslim edip cezalandırmakla kurtulamayız. Olaylara geniş ve bütünlüklü bir perspektiflikle yaklaşmak gerekiyor. Kadına karşı şiddet vuku bulduysa devamı gelebilir ve öncesi olabilir. Olayın öncesini bir bütün  olarak değerlendirip aile hukukunun ve ceza muhakemesinin ön gördüğü koruma tedbirlerini süratle ve durumun gerektirdiği ölçüde uygulamanın gerektiği hepimizce malumdur. 

 

Değerli yargı mensupları mahkemelere savcılıklara gidip gelen şeyler sadece dosyalar değildir. her dosyayla beraber bir insan hikâyesi, her ilanla bir insan hikâyesine temas edilmektedir. Her  dava bir insan hayatını ilgilendirmektedir. Bu bekleyişin en kısa sürede adaletle sonuçlandırılması da milletimizin ortak beklentisidir. Yürütme olarak ülkemizin layık olduğu evrensel standartlarda reformları hazırlıyor, stratejileri belirliyor ve politika üretiyoruz. Reform paketlerimizin kanunlaşması Meclisimizin takdir ve iradesindedir. Ancak bütün bu gayretlerin sonuca ulaşması hukuk düzenimizin bu reformlarla daha ileriye ulaşması uygulamanın, düzenlemelerin ruhuyla sahiplenilmesiyle ancak mümkündür. İyi kanun iyi uygulama ile hayat bulur. Hatta  iyi uygulama yasa koyucuya yön vermeli, daha yüksek standartlarda düzenleme yapılmasını teşvik etmelidir. Reformumuzun sahiplenilmesi ve düzenlemelerin iyi uygulanması halinde özgürlük ve güvenli dengesi oluşacak milletimizin adalet beklentisine uygun daha iyi yargısal işleyişler hayata geçecektir."

 

Gül açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

 

"Acımız çok büyük. Her ölüm vicdanımızı derinden yaralıyor. Bu tür hadiselerin asla yaşanmaması hepimizin ortak dileğidir. Açık cezaevinde infazın yapılırken 1 Aralık'ta firar ettiği görülüyor. Polisler yakalamaya çalışırken bu esnada menfur cinayet işleniyor. Ceren kardeşimize tekrardan Allah'tan rahmet diliyorum. Cani iki polis arkadaşımızı da yaralıyor. Özellikle bu tür uygulama sonrasında da başsavcılığımız konuyu  bütün yönleriyle soruşturuyor. Tutuklama sevke dildi, mahkemece de tutuklandı. Bu caninin en ağır cezayı alacağına inancımız tamdır. Bu konu ile ilgili de bakanlık olarak da idari soruşturma başlatılmıştır. Bu konuda da mevzuata aykırı bir durum var mı bu yönleriyle incelenmektedir. Türkiye'de açık ve kapalı cezaevi uygulamaları yeni değildir. Bu yönlerle ilgili elbette bir çalışmanın yapılması hayata geçirilmesi de her türlü öneri ve çalışmayla yapılmalıdır. 

 

Açık cezaevinin koşulları bugün belirlenmedi. Türkiye'de uzun zamandır uygulanan bir sistemi var. Ama bu konuda neler yapılabilir elbette çalışılacaktır. 

 

Şiddeti önlemede 6284 önemli bir kanun. Kadınlara verilen hakların daha da genişletilmesi bizim ortak hedefimizdir. Hangi adım atılması gerekiyorsa bu adımın daha da genişletilerek atılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Metin Beyle görüştük, üzerinde çalışıyoruz. Kadının her zaman yanında olacak bir avukat desteği vereceğiz. ŞÖNİM'E gittiğinde savunmadnan birini yanında görecek ve tüm süreçte de yanına olacak."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha