• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ahmet Altan: Bu AKP iktidarı gidecek; bir daha söylüyorum, kötü bir piyesin sonuna geliyoruz!

Ahmet Altan: Bu AKP iktidarı gidecek; bir daha söylüyorum, kötü bir piyesin sonuna geliyoruz!
0 0

"Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığını söylemişim. Aman Allah'ım ne korkunç bir darbecilik. Bu ülkede ifade özgürlüğünün kırıntısı yok. İfade özgürlüğü olsa biz niye 'söylem' ve 'yorumlarımız' nedeniyle yargılanalım?"

13 Şubat 2018 Salı 12:27

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası tutuklanan yazar Ahmet Altan, akademisyen kardeşi Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak ile birlikte yargılandığı davanın beşinci duruşmasında esas hakkındaki savunmasını yaptı. İktidar tarafından bir "korku düzeni" oluşturulduğunu belirten Altan, "Bu AKP iktidarı gidecek", "Beni suçladıkları yazımda söylediklerimi bir daha söyleyeceğim. Kötü bir piyesin sonuna geliyoruz" görüşünü dile getirdi.

 

Altan, savunmasını şöyle noktaladı: 

 

"Hangi zorba haksız uygulamalarla muhaliflerini cezalandırdıysa, aynı cezalarla kendisi de karşılaşmıştır. Giyotine gönderen giyotine gitmiş, hapseden hapsedilmiş, sürgüne yollayan sürülmüştür. Zorbaların verdikleri cezalar, kendi kader haritalarında da ulaşılacak bir menzil olarak işaretlenmiştir. Şimdi siz beni hapiste öldürmek istiyorsunuz. Bütün bu gerçekleri anlattıktan sonra ben size diyorum ki: Ben hapishanede ölmeye hazırım. Ve size soruyorum: Ya siz? Siz de hapishanede ölmeye hazır mısınız? Çünkü vereceğiniz ceza sizin kader haritanıza da aynen kaydedilecek."

 

T24'ün haberine göre, esas hakkındaki savunmasını yapan Ahmet Altan şunları söyledi:

 

'TÜRKİYE'DE MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ DIŞINDA DÜZGÜN ÇALIŞAN TEK BİR MÜESSESE KALMADI'

 

"Ben bugün buraya yargılanmaya değil yargılamaya geldim. Binlerce masum insanı hapse atmak için yargıyı soğukkanlılıkla öldürenlerin işledikleri cinayetleri yargılayacağım.

 

Benim cinayeti ortaya çıkaracak, katillerin kimliklerini belirleyecek, kullanılan kanlı ve kalleş silahları sergileyecek, olanları dünyaya anlatacak ve işlenen suçları kayda geçirecek bir gücüm var. Ölen ya da ölmekte olan bir yargı öyle korkunç kokar ki cehennem bile o kadar kötü kokmaz.

 

Hukuk, yargı, adalet üçgeninde vurulabilecek, yaralanabilecek, ölebilecek tek zayıf halka yargıdır. Bu yüzden her zorbanın ilk hedefi yargı olur. Bir yargı vurulduysa mutlaka ihanete uğramıştır. Hiçbir gerçek savcı, hiçbir gerçek yargıç, hiçbir gerçek hukukçu bu ihanete alet olmaz.

 

Bugün Türkiye'de Mezarlıklar Müdürlüğü dışında düzgün çalışan tek bir müessese bile kalmadı. Çökmeyen hiçbir şey kalmadı.

 

'HİÇBİR İKTİDAR KORKU VE ŞİDDETLE UZUN SÜRE AYAKTA KALAMAZ'

 

Bir adamın 'mutlak iktidara' sahip olduğu her toplum eninde sonunda çöker. Hiçbir iktidar korku ve şiddetle uzun süre ayakta kalamaz. Talleyrand'ın dediği gibi 'süngüyle her şeyi yapabilirsiniz ama üstüne oturamazsınız.'

Bizim darbeyle hiçbir ilgimiz olmadığını yıllarca bizi izlemiş olan istihbarat teşkilatı da, polis de, bu iddianameleri yazan savcılar da biliyorlar.

 

Benim de aralarında bulunduğum bu 'elit' suçlular artık nasıl bir manyaklarsa nerede silah görseler oraya koşuyorlar.

 

'SANKİ YAZAR DEĞİL TSK PERSONEL DAİRESİ BAŞKANIYIM'

 

Siyasi iktidar artık generallerden değil, yazarlardan korkuyor. Ben nasıl bir güce sahipsem subayları tasfiye ediyorum, yerine örgüt mensuplarını atıyorum, kritik pozisyonlara örgüt mensuplarını getiriyorum. Bunların hepsini ben yapıyorum. Sanki yazar değil, TSK Personel Dairesi Başkanıyım.

 

Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığını söylemişim. Aman Allah'ım, ne korkunç bir darbecilik. Savcı orada oturuyor, göstersin 'darbenin olacağını beyan ettiğim' cümleyi. Gösteremez. Bu ülkede ifade özgürlüğünün kırıntısı yok. İfade özgürlüğü olsa biz niye 'söylem' ve 'yorumlarımız' nedeniyle yargılanalım?

 

Erdoğan için 'hakaretvari' söylemlerde bulunmuşum. Daha önce de söyledim, hakaretvari diye bir suç yok. Hakaretvari söylemlerden dolayı bir insan darbeci olabilir mi?

 

Savcı orada oturuyor, göstersin bakayım 'darbenin olacağını beyan ettiğim' cümleyi. Gösteremez. Yok çünkü."

 

'BEN HAZIRIM, SİZ HAPİSHANEDE ÖLMEYE HAZIR MISINIZ?

 

Altan sözlerini şöyle tamamladı: "Ben hapishanede ölmeye hazırım. Ve size soruyorum: Ya siz? Siz de hapishanede ölmeye hazır mısınız? Çünkü vereceğiniz ceza sizin kader haritanıza da aynen kaydedilecek."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha